Poslanci zváží omezení účasti veřejnosti ve stavebních řízeních

Praha 17. října (ČTK) – Sněmovna by se na své říjnové schůzi mohla zabývat poslaneckým návrhem novely zákona o ochraně krajiny. Ta navrhuje, aby občanská sdružení ztratila právo účastnit se stavebních řízení podle stavebního zákona. Zůstat by jim mělo právo účastnit se územního řízení. Návrh vyvolal nesouhlas ministerstva životního prostředí i vlády.

  

Zákon předložili loni v srpnu čtyři poslanci: Miloš Melčák, Michal Pohanka (oba nezařazení, původně ČSSD), Karel Sehoř (ODS) a Milan Šimonovský (KDU-ČSL). Z nich zůstal poslancem jen Melčák. Pohanka se loni vzdal mandátu, Sehoře zvolili poslanci členem kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu a Šimonovského jmenovala vláda do rady Českého telekomunikačního úřadu.

  

Pokud by poslancem přestal být i Melčák, padl by návrh zákona pod stůl. Zákon o sněmovním jednacím řádu říká, že ztratí-li poslanec mandát, nelze projednat návrhy, které podal. Sněmovna se dosud k projednání tohoto bodu nedostala.

  

Ministerstvo životního prostředí již loni v létě vyjádřilo s návrhem nesouhlas, a jak ČTK potvrdil jeho mluvčí Jakub Kašpar, tento postoj zastává dosud. S návrhem nesouhlasila ani tehdejší vláda Mirka Topolánka.

  

Exposlanec Sehoř již dříve řekl, že občanská sdružení nemají ani podle současného zákona právo účastnit se stavebního řízení. Stavební úřady si prý někdy podle něj zákon špatně vysvětlují a zvou občanská sdružení i ke stavebnímu řízení, což jim však podle něj platný stavební zákon neumožňuje a mezi účastníky je neuvádí.

  

Současné platné znění zákona o ochraně přírody a krajiny občanským sdružením přiznává například právo na to, aby je úřady dopředu informovaly o všech zamýšlených zásazích nebo správních řízeních, která se dotýkají ochrany přírody. Sdružení se mohou těchto správních řízení také účastnit. Pokud se vše ale odehrávalo jako stavební řízení, o tuto výhodu by přišla.

  

Mluvčí Kašpar však tvrdí, že tato práva se vztahují na všechna správní řízení, tedy včetně stavebního, kdy úřad již povoluje vznik konkrétní stavby na daném pozemku.

  

Zdroj: Zpráva ČTK z 17 10. 2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*