Poslední přednáška z cyklu Švýcarsko-české inspirace

čt 04/12/2014 19:30 
STUDIO BASEL: MARTINO TATTARA, Pozor: Krajina! 
VESNA JOVANOVIĆ, Současná městská území
Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1 

vstup zdarma


o.s. Kruh a prestižní Fakulta architektury na ETH v Curychu Vás zve na závěrečný přednáškový večer z úspěšného cyklu "Švýcarsko-české inspirace",  který je spolufinancován z Fondu partnerství programu Švýcarsko-české spolupráce. Podzimní cyklus zakončí ve čtvrtek 4. prosince v Kině Světozor  Vesna Jovanović s přednáškou "Současná městská území" a Martino Tattara svou přednáškou "Pozor: Krajina".


Sídelní kaše, město prorůstající do krajiny, zahušťování – aktuální a často skloňované pojmy. Rozrůstání měst a obcí do okolní krajiny je od druhé poloviny minulého století celoevropský trend, od devadesátých let aktuální i v českém prostředí. Jaké jsou nové přístupy k územnímu rozvoji měst a zastavování krajiny? Švýcarskou perspektivu v Praze 4. prosince představí architekti renomovaného Studia Basel Martino Tattara a Vesna Jovanović. 

Švýcarská architektura se v posledních dvaceti letech stala vzorem nejen pro české architekty, ale i pro architekty v Evropě a ve světě. Je inspirativní, sebevědomá a veskrze současná. Stejně jako Švýcarsko se i Česká republika v současnosti setkává s problémy sídelní kaše a problému vztahu krajiny a města. Idylka typového rodinného domku s malou zahrádkou a bazénem se nevyhnula ani zdejším městům. Sen mnoha obyvatel, přestěhovat se z uniformních sídlišť do vlastního leč malého domu se zhmotnil ve zdejší podnikatelské baroko. 

Švýcarští architekti z prestižního Studia Basel Martino Tattara a Vesna Jovanović se zabývají výzkumem zástavby a sídel s nízkou hustotou. Jejich přednáška Pozor: Švýcarsko představí jejich současný výzkumný projekt, který se soustředí na volnou krajinu, nezastavěná území a způsob zacházení s nimi v mezích moderní společnosti. V reakci na rozrůstající sídelní kaši staví nezastavěné teritorium do středu architektonického zájmu. 

Studio Basel, institut městského výzkumu, založili slavní světoví architekti Roger Diener, Marcel Meili, Jacques Herzog a Pierre de Meuron v roce 1999 jako součást Fakulty architektury, sítě měst a krajiny na ETH. 

Martino Tattara architekt a vedoucí pro výzkum a pedagogiku na ETH Studio Basel. V oblasti teorie se zaměřuje na vztah mezi architekturou a obecným urbanismem. Přednášel a publikoval mnoho textů na téma projektování měst. Je spoluzakladatelem architektonického studia Dogma v Bruselu. 

Vesna Jovanović architektka zabývající se výzkumem územního rozvoje měst. Od roku 2011 učí na ETH Studio v Basileji a od roku 2014 na univerzitě v Neuchâtelu. Pracovala na několika projektech týkajících se územního plánování, rozsáhlé výstavby a strategií růstu v oblasti Beneluxu a ve východním Turecku. Působila jako hostující kritička a přednášející na UdK v Berlíně, v Bytovém institutu IHS v Rotterdamu, na Akademii architektury v Mendrisiu a na škole MARCH v Moskvě. 

Přednáška Pozor: Švýcarsko probíhá jako součást cyklu Švýcarsko-české inspirace ve spolupráci o.s. Kruh a Fakulty architektury na ETH a je spolufinancován Programem česko-švýcarské spolupráce. Během letošního roku cyklus v Praze vystoupila řada špičkových architektů, teoretiků a historiků architektury, kteří představili aktuální tendence ve světové architektuře, a to jak na praktické, tak teoretické rovině. Představili publiku zázemí vzniku jedné z nejkompaktnějších a nejinspirativnějších architektur v
Evropě, kterou švýcarská architektura v čele s duem Herzog and de Meuron a jinými výraznými tvůrci je. Projekt navazuje na úspěšné a divácky velmi navštěvované cykly představující architekturu jednotlivých evropských zemí – cyklus francouzský, španělský a holandský. 

V pátek 5. 12. proběhne na půdě ČKA pracovní skupina na téma Město a krajina, vize a plány s přednášejícími a českými experty a politiky na dané téma. Účast přislíbili: Jan Čižinský, Jiří Klokočka, Adam Gebrian, Vít Masare, Pavla Melková, Petr Lešek, Filip Landa 

Užitečné odkazy: http://www.studio-basel.com/ http://www.dogma.name/ 
VÍCE NA WWW.KRUH.INFO 

pořádá: o.s. Kruh, Kruh ve spolupráci s Fakultou architektury ETH v Curychu 
spolufinancování: Program švýcarsko-české spolupráce v rámci Fondu partnerství 
pod záštitou: České komory architektů 
partneři: Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury 
projekt podpořili: Nadace české architektury, Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, MDA Praha s.r.o., Sipral a. s., Vize s.r.o. 
mediální partneři: Era 21, Radio 1, archiweb.cz, ArtMap, earch., časopis Stavba, Artyčok

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*