Pouštní Turkmenistán otevřel velkolepý palác zimních sportů

Ašgabat 20. října (ČTK) – V pouštním Turkmenistánu bylo ve středu večer slavnostně otevřeno velkolepé centrum zimních sportů. Komplex, který se nachází v metropoli Ašgabatu, kde v létě panují téměř padesátistupňová vedra, zahrnuje stadion pro lední hokej a krasobruslení pro 10.000 diváků, tréninkové plochy i první hokejovou akademii s internátem o kapacitě 350 míst. Informovala o tom dnes agentura AP.

Palac zimnich sportu Asghabat (zdroj: turkmenistan.gov.tm)


Ceremoniálu za účasti zahraničních krasobruslařů a cirkusových artistů, které vítali diváci mávající zelenými a bílými balonky, přihlížel i autoritářský prezident Gurbanguli Berdymuhamedov, který je známý svou posedlostí sportem, rád jezdí na koni a účastní se různých bojových klání.

Berdymuhamedov má v plánu utratit miliardy z nerostného bohatství země za "olympijský areál", přestože Turkmenistán od získání nezávislosti rozpadem Sovětského svazu v roce 1991 nedosáhl na jedinou olympijskou medaili a naděje, že by mu v brzké době bylo uděleno pořadatelství olympijských her, jsou mizivé.

Turkmenští sportovci se téměř výhradně věnují jezdeckým sportům a zápasu. Zimní olympiády se Turkmenistán, kde po většinu roku panuje teplé či horké počasí a sníh je vzácným úkazem, ještě nikdy nezúčastnil, i když prý plánuje vyslat svůj tým na příští hry v jihoruském Soči v roce 2014.

Nově otevřený hokejový stadion je součástí první fáze výstavby areálu, ve kterém má být uvedeno do provozu na 30 sportovišť, včetně plaveckého bazénu, cyklistické dráhy, badmintonových a tenisových kurtů a kuželny.

Do roku 2016 mají přibýt další zařízení, mezi nimiž bude i "olympijský stadion" pro 60.000 diváků či "olympijská vesnice" pro 12.000 lidí, kterou má se sportovišti spojit moderní jednokolejnicová dráha.

S nápadem vybudovat palác zimních sportů přišel již předchozí prezident Saparmurat Nijazov. Ten udělal z Turkmenistánu jeden z nejrepresivnějších režimů na světě a nechal v zemi, jejíž velká většina obyvatel žije stále v chudobě, postavit řadu extravagantních staveb. Utratil miliony získané za prodej zemního plynu na stavbu mramorových paláců a zlatých soch, aby přiživil svůj kult osobnosti. Palác zimních sportů však měl Nijazova ukázat jako dobrodince, který nemyslí jen na sebe, ale především na obyvatele.

Nijazov chtěl, aby se zimní sporty provozovaly na vrcholku hory, která se tyčí nad Ašgabatem. Do střediska by se návštěvníci dostávali lanovkou a děti by se tam mohly učit lyžovat.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*