Poutní areál u baziliky ve Frýdku-Místku se obnoví během dvou let

Římskokatolická farnost získala na úpravy neudržovaného areálu evropskou dotaci 24,5 milionu korun.

Frýdek-Místek 12. září (ČTK) – Poutní areál kolem barokního chrámu Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku se během dvou let dočká obnovy. Tamní římskokatolická farnost získala na úpravy neudržovaného areálu u mariánské baziliky minor evropskou dotaci 24,5 milionu korun. Obnovený areál bude sloužit nejen poutníkům, ale také obyvatelům města jako malý městský park. ČTK to řekl Miroslav Přikryl z ostravsko-opavského biskupství.

  

Unikátní barokní chrám, který před deseti lety papež Jan Pavel II. povýšil na baziliku minor, se konečně dočká důstojného okolí. „Nyní se v zarostlém areálu uprostřed sídliště shromažďují určité skupiny lidí, které vážně ničí například Římskou kapli,“ řekl projektový manažer Přikryl.

  

Proto chce farnost poutní areál mimo jiné znovu oplotit a v noci uzavírat před vandaly. Uvnitř něho vzniknou zpevněné plochy a chodníky, kulturní památka bude mít nové osvětlení i mobiliář. Rekonstrukce se dočká takzvaná Římská kaple uprostřed i 14 kaplí křížové cesty, které celé poutní místo vymezují. Sochy zdobící zeď před bazilikou budou restaurovány.

  

„Celý areál chceme zpřístupnit pro imobilní návštěvníky. Budou moci využít nově vzniklá parkovací místa i nájezdovou rampu, která nahradí provizorní dřevěný nájezd,“ dodal Přikryl. Chybět nebudou stojany na kola či vodní prvek v podobě pítka. Farnost také vydá o poutním místě tištěné materiály ve čtyřech jazycích a vytvoří prezentaci na internetu.

  

Stavební práce v areálu začnou v jarních měsících příštího roku. Nyní shání farnost ještě další peníze – celkové náklady jsou totiž o dva miliony vyšší než získaná dotace z regionálního operačního programu (ROP). „Lidé nám přispívají do sbírky, o příspěvek jsme požádali město a chceme se obrátit i na kraj,“ řekl Přikryl.

  

Poutní místo s bazilikou minor, jedinou v Moravskoslezském kraji, přitahovalo tisíce poutníků už v polovině 17. století, kdy na místě barokního chrámu stála dřevěná kaple. Někdy se mu přezdívalo „slezské Lurdy“ díky údajně zázračným skutkům kamenné sochy Panny Marie, která je umístěna uvnitř chrámu. Jeho stavba byla dokončena v roce 1777, chrám byl ale vysvěcen o 18 let dříve.

  

Hana Halfarová snm

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*