Povolování staveb tunelů a metra bude nyní jednodušší

Fotogalerie ke článku (1)

Ilustrační foto (zdroj: vyrtych.cz)

Ilustrační foto (zdroj: vyrtych.cz)
Celá fotogalerie (1)

Stavitelé podzemních staveb totiž nebudou muset získávat souhlas majitelů pozemků na povrchu nad budovanou stavbou.

Praha 20. října (ČTK) - Stavitelé podzemních staveb, například železničních a silničních tunelů nebo metra, nebudou muset získávat souhlas majitelů pozemků na povrchu nad budovanou stavbou. Umožňuje to vládní novela stavebního zákona, kterou dnes podepsal prezident republiky Václav Klaus. ČTK o tom informoval prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

  

Navrhovanou podmínkou pro jednodušší povolování je, aby šlo o tzv. veřejně prospěšné stavby podle stavebního zákona, tedy infrastrukturní stavby.

  

Vláda poukázala například na to, že v případě plánů na výstavbu železničního tunelu z Prahy do Berouna by investor musel získat souhlas od 4000 vlastníků pozemků na povrchu. Jako další příklad uvádí vláda asi čtyřkilometrový železniční tunel mezi Rokycany a Plzní. V tomto případě by byl stavebník nucen zřídit věcné břemeno k pozemkům na povrchu nad tunelem u 132 pozemků, které patří celkem 178 vlastníkům.

  

Téměř polovina vlastníků na podobné výzvy vůbec nereaguje. Vláda se proto obává, že v případě zpoždění výstavby by stát přišel o peníze z evropských fondů.

  

Parlament již ale stejnou úpravu pro stavbu podzemních staveb schválil, a to v poslanecké novele zákona o vlastnictví bytů, kterou i podepsal prezident republiky. Poslanci proto v aktuální vládní novele ještě změnili její účinnost tak, aby spolu obě dvě předlohy nekolidovaly. Ta první začne platit 1. ledna příštího roku, druhá hned o den později.

  

Prezident dnes podepsal také dvě legislativní normy z oblasti životního prostředí. První z nich je novela zákona, který má sjednotit česká pravidla pro zveřejňování prostorových dat. Dosud je každý úřad vydává podle vlastních podmínek, nově by měli lidé prostorová data o území ČR, nejčastěji v podobě map souvisejících s ochranou životního prostředí, nalézt na jednotném geoportálu.

  

Novela zákona o ochraně přírody a krajiny má zase odstranit nedostatky, které se dostaly do zákona při projednávání jeho předchozí novely. "Bez jejich nápravy by v praxi při aplikaci zákona vznikly značné obtíže," uvedl Ochvat.

  

Zdroj: Zpráva ČTK z 20. 10. 2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*