Pozoruhodné výtahy v novém sídle CIIRC ČVUT

Návštěvníci pražského Vítězného náměstí si jistě všimli nové moderní budovy s výraznou fasádou. Jedná se o sídlo Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Českého vysokého učení technického (ČVUT), které bylo slavnostně otevřeno v květnu 2017. Podívejte se s námi na netradiční řešení výtahů, které zde slouží pro pohodlný pohyb až 1650 vědců, studentů a dalších uživatelů objektu.

Na míru projektu
Objekt je složen ze dvou budov. První z nich je přestavěná původně pěti-, nyní sedmipodlažní budova Technické menzy. Druhou je desetipodlažní novostavba se třemi podzemními podlažími. Obě budovy jsou v nadzemní části propojeny dvěma spojovacími krčky. Užitná plocha členité stavby je přibližně 34 000 m². Zvolené mobilní řešení tvoří desítka výtahů typu Schindler 3300, které jsou vysoce standardizované a zároveň velmi flexibilní.
V případě nové budovy CIIRC ČVUT je nejnižší nosnost výtahu 625 kg, nejvyšší pak 1125 kg u výtahu určeného až pro 15 osob. Polovina výtahů je umístěna v betonových šachtách, z nichž nejdelší měří 44,21 m. Druhá polovina výtahů je s ohledem na celkové pojetí budovy umístěna v prosklených šachtách s ocelovou konstrukcí.

Netradiční opláštění
U ocelové konstrukce výtahu, která bývá v těchto případech opláštěna sklem, se na chvíli zastavme. Hned u dvou výtahů v rámci objektu totiž zůstala konstrukce odhalená a jako ochrana, například před vniknutím nepovolaných osob, slouží opláštění celé budovy. Výsledkem je vizuálně velmi atraktivní provedení.

Výhled i rychlost
Také další výtah v prosklené šachtě je ukázkou neobvyklého řešení. Jedná se o výtah s nejdelší prosklenou šachtou v rámci budovy (měří 40,86 m). Jízda výtahem vybaveným prosklenou kabinou a zastavujícím v deseti patrech nabízí krásný výhled do okolí. Zároveň však cestující rychle přiblíží jejich cíli. „Výtah se pohybuje rychlostí 1,6 metru za vteřinu, což je unikátní zejména s ohledem na to, že u něj byly kvůli ,podchozím‘ prostorům instalovány zachycovače na protiváze,“ vysvětluje Ing. Jiří Hoffman, projektový manažer ze společnosti Schindler CZ. Zachování rychlosti je v tomto případě výsledkem zcela nového technického řešení, které přinesla mezinárodní spolupráce v rámci firmy Schindler.

Triplex
Z technického hlediska je pozoruhodné také řešení takzvaného triplexu, kdy jsou tři výtahy umístěny v jedné šachtě rozdělené uvnitř umístěnými přepážkami. Ve všech třech případech se zároveň jedná o výtahy s kabinovými dveřmi na obou stranách. Pokud jde o délku betonové šachty, činí v případě triplexu 12,60 m, a je tak nejkratší šachtou v celém projektu.

Výtahy pro nízkoenergetickou budovu
Nové sídlo CIIRC ČVUT je nízkoenergetické a využívá špičkové technologie, postupy a prvky udržitelného stavění. Výtahy proto nemohly zůstat pozadu. Typ Schindler 3300 je i z tohoto hlediska vhodnou volbou. Jeho lehká konstrukce je navržena tak, aby měl trvale nízkou spotřebu energie. Navíc je téměř 100% recyklovatelný. K úspoře energie přispívá i pohotovostní režim (Stand-by), přičemž „probuzení“ zpět do provozu je okamžité. Standardní výbavou tohoto typu výtahu jsou LED svítidla s dlouhou životností a nízkou spotřebou energie.

Další informace najdete na www.schindler-cz.cz.
tisková zpráva


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*