PPFI chystá výstavbu obřího sídliště v Rusku

Fotogalerie ke článku (1)

Toljatti

Toljatti
Celá fotogalerie (1)

V Samarské oblasti ve městě Toljatti.

Společnost PPF Investments chce v ruském městě Toljatti postavit až 7000 bytů a vybudovat související infrastrukturu. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny a Mladá fronta Dnes. Firma spravující majetek nejbohatšího Čecha Petra Kellnera kvůli tomu zahájila jednání s představiteli ruského města, jejichž souhlas k zahájení výstavby potřebuje.

"PPF Investments vlastní v Toljatti 53 hektarů pozemků, připravili jsme plán výstavby a pracujeme na konceptu architektonického rozvoje tohoto území," sdělil HN mluvčí společnosti Jan Piskáček.

Město Toljatti je sídlem největší ruské automobilky AutoVaz, ve které letos v únoru koupila čtvrtinový podíl francouzská automobilka Renault. AutoVaz se rozšiřuje o závod za pět miliard dolarů a nový spolumajitel plánuje do roku 2014 zvýšit roční výrobu z necelého milionu na 1,5 milionu aut. Plán s výstavbou bytů tak podle deníků zapadá do očekávaného rozvoje města taženého růstem automobilky.

Mluvčí PPF Investments zdůraznil, že jednání jsou na začátku a členové městské rady si budou moci celý projekt prostudovat na zasedání příští měsíc. "Pokud získáme všechna potřebná povolení včas a případný souhlas zástupců města Toljatti, mohli bychom začít stavět příští rok v březnu," uvedl Piskáček.

Celkové náklady výstavby se podle Piskáčka pohybují v rozmezí 500 milionů až 600 milionů dolarů (až 9,6 miliardy Kč). "K rozhodnutí ohledně výše investice a podmínek financování výstavby dojde, až bude návrh hotový a až ho případně schválí představitelé Toljatti," dodal mluvčí.

Pro společnost PPF Investments by investice do výstavby bytů byla výrazným rozšířením jejich projektů v oblasti realit. Už nyní je podle mluvčího vlastníkem velkých nemovitosti ve východní Evropě a Rusku, kde investovala například do několika komerčních nemovitostí poblíž Moskvy a Nižného Novgorodu. Podle ruských zdrojů by mohlo v Toljatti vzniknout bydlení až pro 20.000 rodin v bytech o celkové ploše 0,7 milionu až 1,3 milionu metrů čtverečních.

Dosud zřejmě největší investicí PPF Investments v Rusku je nákup menšinového podílu v pojišťovně Ingosstrach za odhadovaných 900 milionů dolarů. Podíl získaný od Alexandra Mamuta je předmětem několika soudních sporů s nejbohatším Rusem Olegem Děripaskou. S Mamutem a dalším partnerem z několika společných projektů, Alexandrem Nesisem, se nyní Kellnerův fond uchází o koupi většiny ve stříbrných dolech společnosti Polymetal. Hodnota celé firmy se pohybuje okolo dvou miliard dolarů (přes 30 miliard korun).

Prostřednictvím společnosti, která patří do skupiny PPF Group, Kellner navyšuje vliv i v bance Nomos. V ní nyní ovládá přímo 29,91 procenta. Dalších 19,98 procenta však už drží Slovák Roman Korbačka, spřízněný s investiční skupinou J&T, napsala MfD.

PPF Investments je nezávislá mezinárodní skupina pro oblast soukromých investic registrovaná na Jersey. Podle informací médií skupinu vlastní bývalý manažer PPF Tomáš Brzobohatý, minoritními akcionáři jsou majitelé PPF Petr Kellner a Jiří Šmejc. PPFI se zaměřuje na ekonomiky přechodného období v regionu střední a východní Evropy a Asie.

Zdroj: Zpráva ČTK 28.5.2008

Doplněno Stavbaweb:
Město Toljatti, jež vzniklo jako zázemí pro výstavbu vodní elektrárny, automobilky (Volžský automobilový závod) a dalších podniků, se nachází v Samarské oblasti, leží na řece Volze kousek od Žigulevských hor.
V automobilovém závodě se vyrábějí automobily značky Lada. Název města pochází z roku 1964, kdy byla dostavěna elektrárna a město bylo pojmenováno podle italského komunistického vůdce Palmira Togliattiho. Půdorys města je přísně geometrický.
Zdroj: Rusko dnes)

Město Toljatti - webstránky města

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*