Práce na osvětlení katedrály sv. Víta vrcholí

V současné době vrcholí práce na novém osvětlení katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze.  Iniciátorem projektu je pražský arcibiskup Dominik Duka. Projekt zapadá do celkové obnovy katedrály s cílem přiblížit ji i lidem, kteří nemusí být nutně věřící. Předešlé osvětlení ze 70. let 20. století bylo naprosto nevyhovující, poskytovalo malé množství světla, a přitom značně oslňujícího.


Ludvík Kohl, Vnitřek svatovítského chrámu na Hradčanech (po 1810), originál je uložen ve sbírkách Národní galerie v Praze

Autory nové koncepce osvětlení jsou architekt Marek Štěpán a světelný technik Lubomír Mudroň. Byli inspirování dobovými obrazy interiéru katedrály Ludvíka Kohla (viz obrázek nahoře) s neuvěřitelně impresivní světelnou atmosférou. Návrh akcentuje světlo jako takové, svítidla jsou pouze nástrojem k dosažení požadované světelné funkce a atmosféry. Intenzita světla, jeho precizní dávkování a barevné podání odpovídá charakteru těchto prostor. Je přihlédnuto i k ochraně historicky cenných předmětů a zamezení úniku negativního světleného záření. Aby byl vyloučen zásah do historické stavby, jsou respektovány trasy původních rozvodů.


Nové osvětlení katedrály

Nová svítidla jsou vyvinuta jak po estetické, tak po optické stránce přímo pro Svatovítskou katedrálu.  Byla zkoumána na prototypech v laboratoři i in situ. Jejich soudobý architektonický vzhled souzní s vertikální tektonikou katedrály. Válcový tvar svítidel je inspirován svazkovým pilířem – je z něj jakoby vzat, rozdělen na jednotlivé otáčecí segmenty, v nichž jsou umístěné nastavitelné reflektory.  

Svítidla jsou kvůli váze vyrobené z duralu, jsou osazeny LED zdroji v Zhaga standardu a jsou energeticky úsporná. Osvětlení je řízeno počítačem tak, aby jeho jednotlivé scény mohly opticky zdůraznit jiné prvky architektury nebo zdejšího vrstevnatého provozu –  jak sakrálního , tak kulturního či návštěvnického. Stejně jako hlavní prostor jsou nově nasvětleny i prostory okolní, např. stará a nová zákristie nebo Hilbertova klenotnice.


Schéma proporcí a koncept nového svítidla

Nové vnitřní osvětlení katedrály bylo realizováno díky podpoře od Skupiny ČEZ a veřejnosti bude poprvé představeno během půlnoční mše o Vánocích.


Schéma sakrálního osvětlení a nové osvětlení kaple

Zdroj informace: Marek Štěpán

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*