Praha 1 se odvolala proti stavebnímu povolení na úpravy kostela sv. Michala

(ČTK) – Praha 1 se odvolala proti vydání stavebního povolení na přestavbu kostela sv. Michala. Úředníci se obávají, že by majitel a investor Jerry Nowikovsky mohl objekt využívat pro erotické služby. Vycházejí z toho, že investor předkládal projekt na přestavbu objektu na nákupní galerii a "ubytovací zařízení malého typu". Podle investora bude v kostele objekt spojující prodej, kulturu, koncerty a výstavy.

Kostel svatého Michaela archanděla, Staré Město (autor foto: Miloslav Rejha, Wikimedia Commons)
"V kostele bude multifunkční objekt, kde se spojí prodej a kultura, koncerty a výstavy. Nebude mít žádnou ubytovací kapacitu, plánované malé ubytovací zařízení bylo změněno na kanceláře," řekla ČTK mluvčí Nowikovského Lucie Kettnerová.

V kostele funguje hudební klub, plakáty ale často zvou i na erotickou show. Obavy, že by v památkově chráněném objektu mohl vzniknout veřejný dům, na jaře vyjadřovali členové bývalé Pracovní skupiny primátora pro revitalizaci Staroměstského náměstí. S odkazem na dokumentaci předkládanou v rámci stavebního řízení uváděli, že komerční model projektu je založen na symbióze "ubytovacího zařízení" s diskotékovým a kabaretním provozem. Projekt nedopovídal tomu, že by v domě měly být obchody – chyběla zásobovací komunikace a skladové plochy.

Pokoje v podkroví měly být velké až 45 metrů čtverečních, vždy s krbem a s vícemístnou vanou za prosklenou stěnou. Pokoje byly příliš těsně svázány s projektovaným společenským sálem, a to provozně i akusticky. Nutné hotelové zázemí odpovídající luxusu pokojů v projektu přestavby ale chybělo. Investor dnes říká, že projekt změnil a plánuje v kostele kanceláře.

Městská část Praha 1 podala 24. října odvolání proti rozhodnutí o vydání stavebního povolení na úpravy kostela na nákupní galerii, výstavní prostory a kanceláře, řekla ČTK mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Podle starosty Oldřicha Lomeckého změny, které v projektu stavebník udělal, nebrání, aby do budoucna erotické služby v bývalém kostele nabízel. Odbor výstavby proto musí v novém řízení stavebníkovi uložit povinnost, že administrativní prostory nebudou do budoucna využívány k jiným než kancelářským účelům.

O využití kostela se debatuje léta. Stojí kousek od Staroměstského náměstí, jako zchátralý byl v roce 1984 převeden na Národní knihovnou (NK), která pro něj nenašla využití. V 90. letech se ho pokoušela neúspěšně prodat, pak ho pronajala. V roce 2005 ho kontroverznímu nájemci prodala za 46 milionů korun.

Majitel Nowikovsky v 90. letech, ještě jako jeho nájemce, objekt přestavěl. Podobu přestavby dodnes odborníci kritizují, i když někteří připouštějí, že bez zásahu by kostel těžko do dneška přežil. Současný provoz kostela mnozí kritizují, členové zmíněné pracovní skupiny dokonce navrhovali, aby kostel zpět vykoupil stát či církev.

"Nejvíce mě vadí, že se město odvolává. Objekt Národní knihovna pronajala a pak normálně prodala. Jerry Nowikovsky tenkrát objekt zachránil, byl by spadl, rekonstrukce byla povolena a přesně provedena podle projektu," uvedla Kettnerová. "Plánovaná rekonstrukce je opět povolena v souladu s památkáři. Je zvláštní, že všichni kritizují Nowikovského, ale že mělo město možnost v minulosti objekt zachránit, ale raději ho prodali, to nekritizuje nikdo, a ten, co to zvládl, je jen terčem pomluv," dodala mluvčí. Kostel Nowikovskému však neprodalo město, ale stát.

Doplněno Stavbaweb:
Více informací naleznete na stránkách Wikipedie: Kostel svatého Michaela archanděla (Praha)
nebo na stránkách Studentské iniciativa za záchranu kostela sv. Michaela Archanděla na Starém Městě v Praze:
Kostel sv. Michaela Archanděla na Starém Městě v Praze 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*