Praha 1 vybrala firmy na studie garáží pod Malostranským náměstím

(ČTK) – Radnice Prahy 1 vybrala dodavatele dvou studií, které prověří možnost vybudovat pod Malostranským náměstím podzemní garáže. Vyplývá to z usnesení radních městské části. Na studie poskytl radnici peníze magistrát, a to ve výši osm milionů korun. Studie proveditelnosti a geologický průzkum, které radnice zadala, vyjdou dohromady na necelé čtyři miliony. Kolem garáží vznikl spor mezi vedením magistrátu a Prahou 1, která požadovala jejich zakomponování do připraveného projektu revitalizace náměstí.

Studii proveditelnosti pro městskou část zajistí firma Suncad za zhruba 1,9 milionu korun a geologický průzkum společnost Inset také za necelých 1,9 milionu. Součástí podmínek dotace od magistrátu bylo, že pokud prověření možnosti garáže postavit vyjde na méně než přidělených osm milionů korun, městská část zbylé peníze vrátí.

Zpracování studie kritizovali zástupci části opozice z Prahy 1 za Zelené, podle kterých jde o zbytečný krok. Zelení dlouhodobě oponují záměrům radnice budovat v centru města podzemní garáže, je to podle nich zbytečně nákladné a neefektivní.

Radnice Prahy 1 plánuje podobné stavby na více místech, letos by měla například skončit stavba garáží ve Štěpánské ulici a připravuje se další projekt u Nemocnice Na Františku na Dvořákově nábřeží. Kromě toho se zvažují další projekty na Klárově a Senovážném náměstí.

Malostranské náměstí by se příští rok mělo revitalizovat, projekt počítá například se zrušením parkoviště v horní části náměstí, zúžením jízdních pruhů a rozšířením chodníků. Kvůli plánu stavby garáží se magistrát dostal do konfliktu s Prahu 1. Obě strany se nakonec dohodly na kompromisu, spočívajícím v tom, že garáže sice nebudou součástí projektu revitalizace, ale magistrát zaplatí zvláštní studii jejich výstavby.

V Pražské památkové rezervaci se za posledních 16 let zvýšil počet parkovacích míst v ulicích o 453 stání a v prostoru mimo ulice o 5941. Podle údajů z let 2015 a 2016 může v celé památkové rezervaci zaparkovat dohromady 32.151 osobních a nákladních automobilů a autobusů. Pražská památková rezervace zahrnuje kromě celé městské části Praha 1 také významnou část Prahy 2 a menší části Prahy 3, 4, 5, 6 a Prahy 7.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*