Praha 4 má plány na zastavění Podolí, lidé jsou proti

Autorem studie je architekt Zdeněk Jiran.

Čtvrtá městská část má plány, jak zastavět území mezi podolskou vodárnou a sokolovnou. Ve čtvrtek je představila obyvatelům Podolí. Navrhuje bytový dům nebo komplex zdravotnického zařízení, mateřské školy a domu s pečovatelskou službou. Místní ale nechtějí žádnou výstavbu, navrhují pouze zrekonstruovat nevyhovující hřiště.

Podle stávajícího územního plánu je plocha mezi vodárnou a sokolovnou označena jako zeleň a místo pro sport. Městská část na jaře navrhla do nového územního plánu změnu na plochu obytnou, která umožňuje postavit tam byty. Proti tomu se postavili místní obyvatelé. Radnice jim proto tento týden na veřejném setkání představila možnosti zastavění. Zároveň připravila anketu, v které se lidé mohou do úterý vyjádřit, jak by plochu chtěli v budoucnu využívat. Vyplnit ji mohou na internetových stránkách čtvrtého obvodu.

Praha 4 si nechala vypracovat studii, podle které by na místě mohl vzniknout komplex tří budov – zdravotnické zařízení, mateřská školka a dům s pečovatelskou službou. Pod nimi by bylo podzemní parkoviště. Podle autora studie architekta Zdeňka Jirana právě tato zařízení v Podolí chybí.

Místní obyvatelé mají ale jiný názor. Podle Jana Slavíka, jednoho z organizátorů petice proti zastavění tohoto území, mají jakékoliv stavby skrývat snahy developerů. „Podolí nemá kvalitní sportoviště, hřiště chybí i místní základní škole,“ poznamenal Slavík. Městská část by měla podle něj raději současná nevyhovující hřiště opravit.

Podle dalších obyvatel je urbanisticky pochybné stavět v blízkosti vodárny, která je kulturní památkou. „Nepřejeme si žádnou změnu územního plánu, místo už je zastavěné dost,“ vykřikovali svůj názor lidé, kterých se na představení studie sešlo kolem dvou stovek. Starosta Pavel Horálek jim nakonec přislíbil, že zastupitelům navrhne stáhnout změnu územního plánu na obytnou plochu.

Zastupitelé se na příštím zasedání, které se uskuteční ve čtvrtek zřejmě budou muset zabývat také peticí proti zastavění území. Tu podepsalo asi 2500 lidí, organizátoři chtějí petiční archy ve středu předat městské části.

Zdroj: Zpráva ČTK 6.9.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*