Praha 4 schválila omezení pro výstavbu na Kavčích horách

Praha 22. září (ČTK) – Zastupitelstvo Prahy 4 po zhruba dvouhodinové diskusi schválilo omezení pro výstavbu, kterou na Kavčích horách plánuje soukromý investor, společnost Prominecon Group. Nové domy by měly mít maximálně desetimetrovou výšku, respektive dvě nadzemní podlaží. Zastavit by se mělo také maximálně 30 procent pozemku. Opoziční zastupitelé navrhovali ještě větší zpřísnění, o jejich návrhu ale zastupitelstvo nehlasovalo. Zastupitelstvo dnes zároveň odmítlo plánovanou bytovou výstavbu v Braníku.

Součástí podmínek je také to, že investor musí zachovat přístup k okolním pozemkům, především ve Vápencové ulici. Radnice požaduje rovněž vypracování studie dopravního řešení v této oblasti. Investor musí také při výstavbě počítat s tím, že jde o poddolované území.

Pozemky v ochranném pásmu přírodní památky Podolský profil, na kterých se má stavět, v minulosti patřily městské části. Ta je vyměnila za jiný pozemek uprostřed Centrálního parku na Pankráci, na kterém chtěl investor rovněž stavět.

Podle starosty Pavla Horálka (ODS) si radnice ve směnné smlouvě vymínila to, že jakékoliv stavební práce podléhající stavebnímu povolení musí být schváleny městskou částí. Podle Horálka je možné od smlouvy odstoupit, ale údajně by to bylo pro radnici nevýhodné. Horálek navrhoval raději regulovat zástavbu a odstoupit v případě, že by investor podmínky neplnil. V případě svého odstoupení by investor zaplatil Praze 4 jeden milion korun.

poziční zastupitelé navrhovali větší omezení chystané zástavby i úplné odmítnutí stavby. Zastupitelka Iva Kotvová (SZ) navrhla, aby byla maximální výška budovy místo deseti metrů jen sedm. Chtěla také snížit maximální zastavěnost pozemku z 30 na 20 procent. Koaliční zastupitelé ale o jejím návrhu ani nehlasovali. Stejně tak se postavili i k návrhu zastupitele Petra Štěpánka (SZ) na zamítnutí stavby a odstoupení od smlouvy na směnu pozemků.

Proti zástavbě na zasedání zastupitelstva protestovaly také desítky občanů, kteří návrhy opozice podporovali potleskem. "Směna pozemků se vůbec neměla dovolit. Stavba změní panorama Prahy," řekla na jednání obyvatelka Prahy 4. "Nic jiného než park na Kavčích horách nechceme," připojila se další obyvatelka. Obyvatelé Prahy 4 proti plánu developera také zorganizovali petici, kterou podepsalo přes 1200 lidí. Podle obyvatelky Heleny Květové i některých opozičních zastupitelů byla směna pozemků nevýhodná a radnice tím přišla minimálně o 30 milionů korun. Radnice s tím ale nesouhlasí.

Zastupitelé dnes také odmítli projekt na bytovou výstavbu v Braníku. Soukromý investor plánuje mezi Jižní spojkou a ulicemi Vrbova a Ke Krči vystavět přes 400 bytů. S tím nesouhlasí místní obyvatelé, podle nich by developer zlikvidoval zeleň, která nyní zatížené území chrání před hlukem z Jižní spojky. Za projektem s názvem Obytný soubor Braník stojí podle dřívějších informací deníku E15 firma Multiprojekt. Předsedou představenstva této společnosti je bývalý starosta Prahy 1 a člen ODS Petr Hejma.

Stručný pohled do historie směny pozemků

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*