Praha 7 opraví ulici Františka Křížka

(ČTK) – Radnice Prahy 7 vybrala vítěze architektonické soutěže nové podoby ulice Františka Křížka v Holešovicích. Vítězem se stal návrh architekta Josefa Hlavatého. ČTK to sdělil mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. Zvětšen bude například prostor před Bio Oko a přibudou stromy. Náklady na přestavbu ulice budou podle odhadu 20 milionů korun a rekonstrukce má začít v roce 2020. Ulice propojuje Veletržní s ulicí Milady Horákové a Kostelní.

„Ulice Františka Křížka je jednou z nejdůležitějších letenských os, která díky vyjednanému průchodu přes připravované obchodní centrum OC Letná vytvoří přímou spojnici mezi Letenskými sady a Stromovkou. Zadání soutěže proto respektovalo potřeby místních obyvatel, zvýšení bezpečnosti zejména chodců a celkovou snahu o její přeměnu v příjemné pobytové místo,“ uvedla radní Lenka Burgerová (Praha 7 sobě).

Podle vítězného návrhu se rozšíří prostor před Biem Oko. Chodci budou mít více místa i v dalších částech ulice. Architekt rovněž navrhuje udělat z ulice před biografem jednosměrku. Objevit se tu mají stromy a chodníky mají být od silnice odděleny sloupky, které nebudou bránit chodcům přejít ulici.

Architektonickou soutěž vyhlásila radnice loni v listopadu. Přihlášeno bylo devět anonymních návrhů a odborné porotě předsedala vídeňská architektka Gabu Heindl. Za vítězným návrhem druhé místo obsadil návrh Tomáše Kopeckého a Jana Hájka a třetí společnost Unhary/Hana Sýkorová, Jan Linhart a Jan Procházka.

Radnice nyní začne jednat s autory prvních tří oceněných návrhů a v soutěži vybere zhotovitele projektové dokumentace.

Doplněno Stavbaweb:
• 1. cena: 
Hlavatí architekti / Ing. arch. Josef Hlavatý; spolupráce: Lenka Hlavatá
Autor o návrhu:
Naším záměrem revitalizace ulice Františka Křížka je vytvoření příjemného funkčního veřejného prostoru, který bude dobře sloužit jak rezidentům, tak ostatním návštěvníkům. Celou ulici vybavujeme pravidelně vysázenými stromy, které poskytnou stín v horkých letních dnech, zútulní řešený prostor a umožní umístění předzahrádek přilehlých restaurací a kaváren. Předprostor tří nejdůležitějších institucí (Bio Oko, ZŠ Františky Plamínkové a ZŠ Letohradská) rozšiřujeme a akcentujeme skupinami stromů odlišného druhu. Tyto předprostory budou vybaveny lavičkami, cyklostojany a odpadkovými koši. Průběh celé ulice je navržen jako jednosměrný. Díky tomu dosáhneme jednotného uličního profilu po celé délce řešené ulice. Po obou stranách jednosměrné komunikace umisťujeme podélná parkovací stání.  
Stanovisko poroty:
Návrh má vysokou úroveň zpracování hlavního konceptu i detailu a je téměř připraven pro realizaci. Návrh důsledně naplňuje všechny doporučené manuály veřejných prostorů. Piazzetta před BIO OKO je velmi dobře řešena. Návrh dodržel předpokládanou hodnotu stavby. Použitím standardních materiálů a řešení je návrh velmi dobře realizovatelný a udržovatelný. Návrh přináší zajímavou myšlenku zjednosměrnění před BIO OKO a dává více prostoru pěším uživatelům.

• 2. cena: Tomáš Kopecký, Jan Hájek
• 3. cena: Unhary s.r.o. / Hana Sýkorová, Jan Linhart, Jan Procházka

Podrobné informace o soutěži „Revitalizace ulice Františka Křížka – Ulice pro Sedmičku“ včetně vítězných projektů a hodnocení poroty najdete na stránkách CCEA MOBA.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*