Praha 8 schválila studii zástavby na Rohanském ostrově

(ČTK) – Radnice Prahy 8 souhlasí s návrhem nové čtvrti pro 5000 obyvatel na Rohanském ostrově. Domy tam bude stavět společnost Sekyra Group, která si na základě jednání s magistrátem a městskou částí nechala připravit závaznou územní studii nové zástavby, regulující například hustotu či výšku budov. Studii dne 23. května 2018 schválili radní Prahy 8. Developer se také zavázal přispět radnici 60 miliony korun na výstavbu školy. První etapa projektu by se mohla začít stavět příští rok.

„Za významný úspěch vnímám především dohodu s developerem, který přijal naše požadavky a do návrhu je zapracoval,
“ uvedl starosta Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD).

Podle schválené studie mají být nové budovy pouze na území mezi současnou cyklostezkou a Rohanským nábřežím. Od hrany cyklostezky má být až k Vltavě zeleň a park. V domech tam má kromě pěti tisíc bydlících obyvatel také pracovat 6200 lidí v kancelářích a 480 ve službách. Vzniknout má 390.000 metrů čtverečních hrubé podlahové plochy, čisté podlahové plochy to bude 300.000 metrů čtverečních.

Studie zavazuje developera dodržovat stanovenou podobu ulic a výšku budov. Ty by měly být na stejné úrovni jako historická zástavba Karlína. Studie vymezuje také veřejná prostranství a parter budov, kde mají vzniknout obchody a služby.

Součástí zástavby bude pěší zóna široká asi jako ulice Na Příkopě. Cyklostezka bude rozšířena a doplněna alejí. V plánu je stavba školy či školky, kterou měl původně vybudovat developer a věnovat ji Praze 8. Nakonec dá radnici dar 60 milionů korun vázaný na stavbu školského zařízení. Podle vedení radnice zatím není jasné, zda bude Praha 8 potřebovat školu, či školku.

První část projektu s plochou asi 50.000 metrů čtverečních chce Sekyra Group začít stavět v příštím roce, zároveň připravuje architektonickou soutěž na následující etapu výstavby. Celá čtvrť by měla být hotová za 12 až 15 let.

Území mezi cyklostezkou a Vltavou je vedeno v plánech jako nezastavitelné. Praha tam plánuje obnovit zasypané rameno Vltavy a odpočinkovou zónu se zelení. Plán vybudování nového ramene závisí na dalším osudu Libeňského mostu, protože projekt počítá s jeho zbouráním.

Sekyra Group kromě Rohanského ostrova plánuje další dva velké projekty na brownfieldech. Prvním je bývalé nákladové nádraží na Smíchově, kde vznikne čtvrť pro zhruba 3300 lidí spolu s obchody a kancelářemi. První fáze by se mohla začít stavět na konci roku. Firma vlastní také část pozemků na Nákladovém nádraží Žižkov, kde chce rovněž stavět byty a kanceláře. Nyní se čeká na změnu územního plánu, která výstavbu umožní.

Doplněno Stavbaweb:
Autorem urbanistické studie je architektonický ateliér Pavel Hnilička Architekti. Studie vznikla na základě zadání Institutu plánování a rozvoje hl. m. Praha a usnesení Rady hl. m. Prahy. Proces změny územního plánu byl již předjímán ve smlouvě uzavřené s hlavním městem Praha v roce 2008. Proces změny územního plánu započal již v roce 2014. Více informací včetně vizualizací naleznete na webu Sekyra Group zde.

Související články:
Na Rohanském ostrově bude v chystané zástavbě bydlet 5000 lidí  5.4.2018
Rohanský ostrov v Praze se přemění na místo pro rekreaci  19.3.2018
Rohanský ostrov  25.3.2010Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*