Praha chce rychleji projednat 20 významných změn územního plánu

Praha vyčlení 20 návrhů na celoměstsky významné změny územního plánu a bude je připravovat zvlášť, tedy mimo projednávání nového územního plánu. Rozhodlo o tom zastupitelstvo hlavního města. Součástí změn je i stavba nové letové dráhy na ruzyňském letišti a území takzvaného Trojmezí mezi městskými částmi Prahou 10, 12 a 15. O jeho budoucnost se obávají obyvatelé z okolí.


Petici Za zelené Trojmezí podepsalo podle organizátorů téměř 13.000 lidí, na internetu se k ní přidaly další 3000 lidí.


Zastupitelé mezi návrhy ponechali i stavbu nové letové dráhy na ruzyňském letišti. Ústavní soud přitom zrušil zákon, jenž udělal z budování nové vzletové a přistávací dráhy veřejný zájem. Jednoúčelový zákon měl stavbu urychlit a usnadnit. Skupina 17 senátorů jej ale označila za protiústavní a navrhla jeho zrušení. Zrušení zákona vstoupí v platnost dnem vyhlášení ve sbírce zákonů. Poté se na projekt začnou vztahovat stejná pravidla jako na jakoukoliv jinou stavbu.


Schválené návrhy teď budou rozpracovány a budou se k nim vyjadřovat státní instituce, městské části i veřejnost. Konečné návrhy pak bude muset schválit rada a zastupitelstvo hlavního města.


Opoziční zastupitelé navrhovali vyřazení dvou předložených změn, a to stavbu nové ranveje na Ruzyni a řešení území asi 268 hektarů v takzvaném Trojmezí mezi ulicemi Záběhlická, Práčská, Mírového hnutí a K Horkám. Opozice a místní obyvatelé se obávají, že by dosud zelené území mohlo být zastavěno. „Nikde není zmíněno, k jak rozsáhlé zástavbě má do budoucna dojít, což otevírá značný prostor pro investiční lobby,“ uvedl zastupitel Miroslav Poche (ČSSD). Radní pro územní rozvoj Martin Langmajer (ODS) tyto obavy odmítl. „Zatím řešíme jenom území a ne, co tam bude stát,“ řekl novinářům. Vyloučil, že by zde město povolilo rozsáhlou zástavbu.


S vyhlášením nové letové dráhy na ruzyňském letišti za veřejně prospěšnou stavbu nesouhlasí zastupitelé za Stranu zelených. Nová dráha bude podle nich znamenat hlukovou zátěž pro statisíce Pražanů. Bez jasného stanovení limitů růstu letiště a podmínek pro omezení nočních letů nad Prahou proto nelze s touto stavbou souhlasit, tvrdí zelení zastupitelé.


Sedm navrhovaných změn se týká strategických staveb. Návrh počítá s vyhlášením veřejně prospěšné stavby pro prodloužení letové dráhy na ruzyňském letišti a pro mimoúrovňovou křižovatku Rozvadovské spojky a Řevnické ulice. Navrženo je rovněž navýšení kapacity příjezdu na letiště, změna využití nuselského pivovaru nebo modernizace železniční tratě mezi Hlavním a Smíchovských nádražím.


Stejný počet změn patří mezi ekologická opatření. „Jde například o vyhlášení veřejně prospěšné stavby revitalizace Kopaninského potoka, doplnění některých biokoridorů, zalesňovací akce a parkové plochy a podobně,“ uvedl před časem radní Langmajer.


Městské části zase žádaly například o změnu využití armádního objektu v Praze 6 nebo o rozšíření skládky v Březiněvsi.

Zdroj: Zpráva ČTK 26.3.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*