Praha chce změnit plánovaní rozvoje města, to současné je špatné

Praha, září (ČTK) – Vedení hlavního města chce změnit současný systém plánování rozvoje města, ten současný je špatný. Plánuje vytvořit post poradce pro urbanismus a architekturu, změnit fungování Útvaru rozvoje hlavního města (ÚRM) a magistrátního odboru územního plánu a začít pracovat na jakýchsi pravidlech hry. Novinářům to řekl náměstek primátora pro územní plán Josef Nosek (ODS).

Ilustrační foto (foto: LB)
Podle Noska není město v přístupu k plánování rozvoje aktivní. "Současný stav, kdy město čeká, až jednotlivé subjekty připraví své projekty, a pak k nim vydává pouze svá stanoviska je pasivní. Naše neschopnost udržet územní plán bez tisíců změn městu škodí. Bezcílnost a bloumání na poli urbanismu vede k bezvládí, chaosu a špatným výsledkům, ze kterých nakonec tratí všichni," řekl Nosek.

Podle Noska i odborníků a architektů je změna přístupu nevyhnutelná. To na tiskové konferenci 2. září potvrdili i architekti Josef Pleskot, Jakub Fišer a Pavel Hnilička, které město přizvalo do skupiny nazvané Vize 2050. Ta by měla městu při změně systému pomáhat.

Praha chce do konce roku změnit fungování magistrátního odboru územního plánu a Útvaru rozvoje hlavního města tak, aby se odstranila duplicita a plánovaní se zrychlilo a zjednodušilo. V současnosti se totiž například k návrhům na změnu územního plánu vyjadřují jak magistrátní úředníci, tak lidé z ÚRM. Podle Noska část lidí z ÚRM přejde na odbor územního plánu. ÚRM bude i nadále zpracovatelem územního plánu, zásad územního rozvoje a bude se věnovat digitalizaci dat.

Dále chce Praha vytvořit post poradce pro architekturu a urbanismus, kterým by se měl stát uznávaný odborník. Poradce by měl být spjat s Noskem a pražským primátorem, ale neměl by být závislý na politickém vedení města. "Slibuji si od něj schopnost dokázat uvažovat v souvislostech a udržet si nadhled při řešení problémů," uvedl Nosek. Podle architekta Pleskota nebude snadné takovou osobnost najít. "Ale jestli se to podaří, bude to něco fantastického," poznamenat Pleskot.

Společně s odborníky by Praha ráda vypracovala také jakési memorandum nebo prohlášení, které by shrnovalo to, co Praha znamená a jak by se měla vyvíjet.

Odborníci Prahu dlouhodobě kritizují za to, že nemá žádnou koncepci rozvoje a podléhá tlaků lobbistů a developerů. Tvrdili rovněž, že dosavadní rozvoj byl veden hlavně krátkodobými a individuálními zájmy politické reprezentace. Založili proto iniciativu Za novou Prahu a vyzvali pražské zastupitele k debatě.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*