Praha letos zřejmě zahájí nejméně bytů za posledních deset let

Praha podle všeho letos směřuje k nejmenšímu počtu zahájených bytů za posledních deset let. Pokud bude na úřadech pokračovat povolování nové bytové výstavby současným tempem, bude za celý letošní rok v hlavním městě zahájeno jen něco málo přes 1000 nových bytů. Za stejnou dobu se přitom prodá 6500, tedy šestinásobek. V samotném říjnu přitom podle aktuálních dat ČSÚ pražské stavební úřady povolily jen 13 nových bytů pro celou metropoli!

Za prvních deset měsíců roku klesl počet zahájených bytů v bytových domech o více než 70 procent z loňských 3129 na letošních 875. Jen za devět měsíců přitom developeři prodali 4800 nových bytů, tedy více než pětkrát tolik, než byl počet tzv. zahájených, tedy těch, jejichž výstavbu úřady povolily. Tato obrovská disproporce se projevuje růstem cen nových bytů.

V době prodejního boomu vyvolaného levnými hypotékami se totiž bytů začíná na trhu nedostávat. Meziročně se tak ceny nového bydlení v Praze zvedly o 19 procent. Cena průměrného nového bytu v Praze tak nyní dosahuje 4,8 milionu korun. Rostou i ceny na sekundárním trhu, tedy ceny starších nemovitostí například panelových bytů, a ceny nájemného. Nečinnost úřadů a odpor některých „zelených“ politiků k jakékoli nové výstavbě tak zdražuje bydlení všem Pražanům, nejen těm nově příchozím.

Propad Prahy je razantně viditelný v poklesu jejího podílu na zahajovaných bytech v rámci ČR. Zatímco vloni se za deset měsíců v Praze zahajovalo ještě 57 procent všech bytů v bytových domech z celé České republiky, letos je to jen 22 procent, tedy něco málo přes pětinu.

Praha se sice vrátila na pozici nejrychleji se rozvíjejícího regionu v ČR v oblasti nové bytové výstavby. Nicméně jen těsně. Plzeňský kraj, který od dubna do srpna byl na první příčce mezi regiony v počtu povolených bytů, Praze i nadále šlape na paty. Zdatně mu sekunduje také Jihomoravský a Středočeský kraj.

Bytová výstavba zatím ještě čerpá z povolení vydaných v minulých letech, a tak je jedním z mála tahounů skomírajícího stavebnictví, které podle aktuálních dat ČSÚ za říjen kleslo meziročně o 8,5 procenta. Podle analýzy Central Group se ale počty vydaných stavebních povolení z minulosti na velké projekty, které nyní developeři staví na etapy, vyčerpají již v průběhu příštího roku a ten následující pak může být kritický. Politici a úředníci tak musí nezbytně změnit svůj postoj k povolování nové výstavby.

V Praze je nejvyšší přírůstek obyvatel, nové byty jsou potřeba především zde
Praha a její nejbližší okolí má skokově vyšší přírůstek obyvatel, než zbytek republiky. Nové byty jsou tak potřeba především zde. Jen v letošním roce jich investoři v Praze prodají zhruba 6500. Více než tisícovka z nich připadá na Central Group, který tak je největším rezidenčním developerem a investorem nové bytové výstavby v zemi. Zatímco v celém Česku se počet obyvatel za tři čtvrtletí letošního roku ať již přirozenou cestou nebo stěhováním zvýšil jen o 2,4 procenta, v Praze byl tzv. přírůstek obyvatel téměř desetiprocentní (9,8 procenta) a v okolí Prahy dokonce ještě řádově vyšší. Praha-východ dosáhla 25,4procentního růst a Praha-západ 19procentního zvýšení. Celé Střední Čechy hlavně díky růstu okolí Prahy dosáhly 9,2procentního zvýšení počtu obyvatel. Podobně rychlý růst nezaznamenali statistici ČSÚ v žádném jiném kraji ČR. Jde přitom pouze o data zahrnující přirozený pohyb, tedy narození a úmrtí a oficiální stěhování, tedy přihlášení se k trvalému pobytu. Zcela mimo statistiku jsou tak další tisíce nebo spíše desetitisíce obyvatel, kteří trvalé bydliště nezískají a ani o ně neusilují, přesto v Praze bydlí.

Podle analýz, které jsou součástí Strategického plánu Prahy, je možné, že se počet obyvatel Prahy do roku 2030 tedy za 14 let zvýší až o 160 tisíc. A pro tyto nové obyvatele bude potřeba hodně nových bytů. Stavět kde je. Do vnitřní Prahy by se podle IPR bohatě vešly byty ještě pro 400 tisíc lidí, tedy v podstatě pro celé Brno.

Developeři by přitom takovému náporu obyvatel byli schopni bydlení nabídnout. V různé fázi přípravy je podle analýzy Central Group v Praze aktuálně zhruba 70 tisíc bytů. Jen 23 tisíc z nich se ale při současných velmi pomalých povolovacích procesech má šanci dostat na trh v následujících pěti letech. A i to je poměrně optimistický odhad.

Dušan Kunovský
předseda představenstva Central Group a.s.


Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    V článku chybí jeden zásadní údaj, a sice o kolik bytů bylo požádáno loni a letos. I na tom přece závisí počet vydaných povolení. Jestli poklesl zájem investorů, tak nejde o postoj politiků a úředníků. Mě by zajímalo i porovnání poměru žádaných / povolených bytů v posledních letech. A také povolených / skutečně zahájených staveb (protože to na rozdíl od tvrzení v článku není totéž).

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*