Praha na prahu moderny

(ČTK) – Téměř čtyři stovky nových fotografií zachycujících známá pražská místa z neobvyklých pohledů vznikly pro knihu Praha na prahu moderny. Snímky ukazují, jak Národní divadlo, domy ve Vodičkově ulici nebo Na Příkopě mohou vidět maximálně jejich sousedé z vyšších pater. Autoři knihy právě mnoho lidí žijících v těchto místech požádali, aby mohli fotit z jejich domů a bytů. Velký průvodce architekturou 1850-1900 s textem historika architektury Zdeňka Lukeše a snímky Pavla Hrocha vydává Paseka.

Kniha navazuje na předchozí podobné průvodce Praha moderní I-IV vydané v uplynulých pěti letech. Věnuje se tentokrát klasicismu, romantismu, historismu a secesi. Tomuto období vývoje architektury se nevěnuje mnoho pozornosti – jednak jde o styly ohlížející se za minulostí a zároveň jsou pro mnohé příliš běžnou kulisou každodenního života.

„Pseudostyly nejsou až tak netvůrčí, zprvu se víc kopírovalo, ale později architekti různé prvky volněji kombinovali, nakonec i různé styly, jak je patrné třeba na průčelích domů v Pařížské ulici,“
píše Lukeš. Považuje za klíčovou a pozoruhodnou tehdejší spolupráci architektů a výtvarníků.

„Ty různé variace štukové výzdoby, mozaiky, vitráže, znovuobjevená metoda proškrabávané omítky, neboli sgrafita, ale také fresky nebo chiaroscura… Prostě výtvarníci měli tehdy žně,“ hodnotí Lukeš.

Na rozdíl od série Praha moderní autoři věnovali řadě významnějších staveb ještě větší prostor včetně více obrázků s detaily. Všechny snímky, ač vzniklé nově, jsou černobílé. Velká část z nich ukazuje stavby jinak než z pohledu chodce na chodníku. Umožňují tak odstup od stavby, takže mnohé budovy vnímané běžně jen díky svojí náplni jako škola, banka či úřad čtenář uvidí v jejich komplexnosti či kontextu jejich okolí.

V knize autoři představují 160 staveb, řazených opět dle pražských čtvrtí. Průvodce vede čtvrtěmi historického jádra hlavního města – Starým a Novým Městem, Malou Stranou, Hradčany, Josefovem a Vyšehradem – i částmi, které je obklopují – Holešovicemi-Bubny, Karlínem, Žižkovem, Královskými Vinohrady, Smíchovem, Bubenčí, Dejvicemi, Střešovicemi a Dolní Libocí.

Nechybí jména autorů, přesné adresy, datování i původní názvy budov, ale i mostů, tunelů, památníků. Ty lze snadno lokalizovat podle podrobných map. Čtenář najde představení vývoje jednotlivých čtvrtí, slovníček architektů i různých architektonických prvků a seznam literatury.

Doplněno Stavbaweb:

Zdeněk Lukeš o knize na stránkách neviditelnypes.lidovky.cz ZDE.
Informace o knize na stránkách nakladatelství Paseka ZDE.

Autor: Zdeněk Lukeš, Pavel Hroch
Vydavatel: Paseka
Datum vydání: 28.11.2017
ISBN: 978-80-7432-844-2


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*