Praha nyní dává od výstavby nové Národní knihovny ruce pryč

Fotogalerie ke článku (1)

Návrh nové budovy

Návrh nové budovy
Celá fotogalerie (1)

Míč je na straně antimonopolního úřadu," řekl novinářům primátor.

Město Praha nyní dává od plánované výstavby nové budovy Národní knihovny na Letné ruce pryč. Primátor Pavel Bém (ODS) dnes novinářům na dotaz ČTK řekl, že věc je na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), potom bude případně na ministerstvu kultury, posléze na Národní knihovně a teprve potom na magistrátu.

Okolnostmi stavby budovy podle kontroverzního návrhu Jana Kaplického, který zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži, se řadu měsíců zabýval tým Národní knihovna i skupiny odborníků. Tým na svém závěrečném jednání koncem února nerozhodl a sdělil, že se bude čekat na vyjádření antimonopolního úřadu. Není totiž jasné, zda je možné na základě výsledků mezinárodní architektonické soutěže vyhlásit veřejnou zakázku.

ÚOHS se v minulosti již dvakrát kauzou kolem knihovny zabýval. Podnět mu k tomu dali architekti, kteří se také soutěže zúčastnili. Jejich podněty ale antimonopolní úřad zamítl s tím, že mu nepřísluší zabývat se soutěží, která se konala podle pravidel Mezinárodní unie architektů. Nový podnět podal náměstek ministra kultury František Mikeš.

Šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina v  Hospodářských novinách (HN) 15.4.2008 řekl, že žádné řízení nevede a může se čekat třeba do Vánoc. Úřad podobnou věc prý nikdy neřešil a požádal o radu evropské úředníky. Odpověď z Bruselu nedorazila. Pecina navíc uvedl, že všichni chtějí, aby výstavbu zakázal jeho úřad. Podle HN je pod tlakem. Mikeš s tím ale nesouhlasí.

"Praha v tuto chvíli nemá s Národní knihovnou nic společného, protože v tuto chvíli je míč na straně antimonopolního úřadu," řekl 15.4.2008 novinářům primátor. Pokud vydá kladné stanovisko k výstavbě, bude na ministerstvu kultury, zda na stavbu dá peníze, nebo ne. Pokud vláda řekne "ano", bude podle Béma na Národní knihovně, zda má být budova na původně schválených pozemcích na Letné, nebo na jiných. Kaplický umístil objekt i na sousední parcely, byla by nutná změna územního plánu.

Na rozhodnutí antimonopolního úřadu bude pravděpodobně i dále čekat také ministerstvo kultury.

"Když Národní knihovna řekne: nové pozemky, pak bude jednat zastupitelstvo," podotkl Bém. Výhledově by se to podle něho mohlo případně odehrát spíše až příští rok než letos. V březnu příštího roku však uplynou dva roky od ukončení soutěže. Pokud se do 9. března 2009 nepodepíše smlouva na projekt, může autor podle stanov soutěže odstoupit a ještě má nárok na odstupné ve výši odměny za první cenu, tedy 160 000 eur (nyní asi čtyři miliony korun). Svůj projekt pak může nabídnout komukoli jinému.

Zastupitelé rozhodli o prodeji některých pozemků knihovně za sníženou cenu už dříve, knihovna ale dosud nepodepsala asi předběžnou kupní smlouvu. V usnesení se píše, že knihovna by pozemky získala, pokud bude mít do konce letošního roku stavební povolení a doloží financování stavby. Otazníky vzbuzuje výklad části verdiktu zastupitelů o současné tramvajové smyčce, konkrétně o tom, kdo ponese náklady na její přemístění. Již nyní je ale jasné, že knihovna do konce roku podmínky města nesplní.

Zdroj: Zpráva ČTK 15.4.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*