Praha pro lidi

Budoucnost Václavského náměstí – funkce versus význam?
Veřejná debata
Pondělí 14. 10. / 17:30, Palác U Stýblů


Odpovídají plánované úpravy Václavského náměstí charakteru a významu tohoto veřejného prostoru?
Veřejná debata.

Panelisté diskuze:

  • primátor hl.m. Prahy RNDr. Tomáš Hudeček Ph.D.
  • ředitelka Kanceláře veřejného prostoru Ing. arch. Pavla Melková
  • doc. Ing. arch. Jakub Cigler za Cigler Marani Architects
  • starosta MČ Praha 1 Ing. Oldřich Lomecký
  • historik umění a architektury Josef Vomáčka
  • ředitel odboru památkové péče Mgr. Jiří Skalický

Moderátor: Adam Gebrian

O přestavbě neboli revitalizaci Václavského náměstí se hlasitě mluví už několik let. Není divu, že budoucnost jednoho z nejznámějších míst v Praze přitahuje pozornost.  A kontroverze.  V informačním smogu, který se nad přestavbou Václavského náměstí vznáší, se ztrácí to hlavní sdělení – čemu má vlastně nová podoba „Václaváku“ sloužit.  Obraz možná nejdůležitějšího pražského veřejného prostoru se tak skládá jako mozaika z dílčích informací.  Ještě nedávno se zdálo, že výstavním projektem revitalizace bude návrat tramvají, to však už momentálně neplatí. Obdobné nejasno panuje i v případě dalších plánů. A tak na návštěvníky Václavského náměstí v budoucnu možná čekají podzemní garáže, obchodní centra na místech historických budov, nové stánky s občerstvením za desítky miliónů korun, více stromů, laviček a méně kriminality. Ale možná také ne.

Nový vzhled s sebou přináší nové funkce. A naopak. Odpovídají však plánované funkce obecnému charakteru a především významu Václavského náměstí? Je “Václavák” spíš kulturním nebo komerčním prostorem? Víc tranzitním nebo komunitním místem? Výkladní skříní pro turisty nebo pobytovým prostorem pro obyvatele města? Anebo nejvíc ze všeho symbolem, jehož význam přesahuje hranice Prahy?

Mezi pozvanými nebudou chybět zástupci městské samosprávy, urbanisté, architekti, ale hlavní slovo by měli mít zejména obyvatelé a uživatelé Václavského náměstí.
zdroj: www.ctyridny.cz


4+4 dny v pohybu 2013 / spot 30´ from 4dny on Vimeo.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*