Praha rychleji projedná 23 významných změn územního plánu

Fotogalerie ke článku (1)

Územní plán hlavního města Prahy (zdroj: uppraha.cz)

Územní plán hlavního města Prahy (zdroj: uppraha.cz)
Celá fotogalerie (1)

Praha 26. listopadu (ČTK) - Zastupitelé hlavního města dnes souhlasili s dalším projednáváním změn územního plánu. Celoměstsky významné změny územního plánu se týkají například výstavby paralelní dráhy ruzyňského letiště nebo kritizovaných projektů na zástavbu takzvaného Trojmezí a rozšíření ďáblické skládky. Zastupitelé k dalšímu rozpracování pustili celkem 23 změn.

  

K části z nich zastupitelé požadují zpracovat hodnocení vlivů na životní prostředí (SEA), čtyři z nich chce Praha pořídit ve zkráceném postupu jako veřejně prospěšné stavby. Mezi ně patří nová ruzyňská letová dráha, areál bývalých mrazíren v Sedlci nebo rozšíření ďábelské skládky.

  

Opoziční zastupitelé požadovali stažení některých změn, především nejvíce diskutovaného rozšíření ďábelské skládky, nové ranveje v Ruzyni nebo zastavení území Trojmezí na pomezí městských částí Praha 10, 11 a 15. Považují za nedostatečně zdůvodněné, proč nejsou tyto změny schvalovány v souběžně projednávaném konceptu nového územního plánu. "Je podezřelá rychlost, jak nám jsou tyto změny podsunovány," řekla Eva Tylová (Strana zelených).

  

Zastupitel za ČSSD Miroslav Poche řekl, že pokud sociální demokracie vyhraje v příštím roce volby, celoměstsky významné změny pozastaví nebo rovnou zruší.

  

Proti pozastavení či vyřazení změn se postavil například František Hoffman (KSČM). Zdůraznil, že zastupitelé dnes schvalovali pouze další rozpracování. Praha tak bude moci podle něj zjistit, zda je schválení změn potřebné. S ním souhlasil i předkladatel návrhu radní pro územní rozvoj Martin Langmajer (ODS). "Až to zadání ukáže, že to je nesmysl, věřte, že i já z toho ustoupím," slíbil.

  

Nejvíce kontroverzí vyvolává změna, která otevírá možnost výstavby v takzvaném Trojmezí. Jde o nezastavěné území mezi sídlišti, jehož část se nachází v přírodním parku Hostivař - Záběhlice. Částečně zastavění chtějí okolní městské části, proti tomu jsou místní obyvatelé i ekologové. Proti záměru tří radnic vznikla už dříve petice, kterou podepsalo několik tisíc lidí.

  

Opoziční zastupitelé také kritizovali projednávání paralelní letové dráhy na ruzyňském letišti jako veřejně prospěšné stavby. Nová dráha bude podle nich znamenat hlukovou zátěž pro statisíce Pražanů. Se změnou také nesouhlasí městská část Nebušice, Hygienická stanice hlavního města Prahy a několik občanských sdružení.

  

Mezi veřejně prospěšné stavby je zařazeno i rozšíření skládky v Ďáblicích. Proti tomu se na začátku listopadu v Ďáblicích konalo referendum, ve kterém se proti rozšíření vyslovilo více než 90 účastníků. Referendum ale bylo neplatné, protože k němu přišlo pouze 32 procent obyvatel. Proti rozšíření se postavila mimo jiné městská část Ďáblice a Dolní Chabry.

  

Ještě před jednáním zastupitelstva vyzývali zástupci sdružení Arnika přicházející zastupitele, aby navrhované změny územního plánu neschvalovali. Podle sdružení změny vycházejí vstříc zájmům developerů a mohou negativně ovlivnit život statisíců obyvatel Prahy.

  

Před vchodem do radnice se mohli lidé podpisem také připojit k hromadným připomínkám k právě projednávanému konceptu územního plánu.

  

Výběr změn územního plánu, s jejichž dalším projednáváním zastupitelé dnes souhlasili:

lokalita změna
Trojmezí (Záběhlice, Chodov, Hostivař) celkové dořešení území, založení parkových ploch a ploch rekreace, urbanizace, vyřešení dopravní obslužnosti
Ruzyně, Liboc, Přední Kopanina, Nebušice výstavby letové dráhy, vyhlášení veřejně prospěšné stavby
Březiněves, Ďáblice rozšíření skládky a posunutí biokoridoru
Sedlec, areál bývalých mrazíren vybudování obytné zástavby
Písnice, Libuš, Kunratice, Kamýk, Lhotka, Krč, Nusle, úsek trasy metra D Pankrác - Depo Písnice upřesnění trasy metra včetně stanic a vestibulů, zrušení plánované stanice metra Zálesí
Vinohrady, Nusle, areál bývalého nuselského pivovaru revitalizace a dostavba areálu

Zdroj: Magistrát hlavního města Prahy

  

Zdroj: Zpráva ČTK z 26. 11. 2009

  

Související články:

Na magistrátu se lidé vyjadřovali ke konceptu územního plánu
Veřejná přednáška, na které bude představen koncept nového územního plánu Prahy
Pražané se seznamují s územním plánem, realita může být jiná
Praha na měsíc zpřístupňuje koncept nového územního plánu

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*