Praha schválila zakázku na dostavbu a opravu Průmyslového paláce

(ČTK) – Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. Dnes to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, protože je podle něj neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Zatímco nyní jsou náklady na projekt odhadovány na dvě miliardy korun, dříve vypsaný tendr počítal s částkou 1,2 miliardy. Podle vedení města nicméně bývalé vedení magistrátu zakázku vypsalo ještě předtím, než byl dokončen projekt, a tedy bez podrobné znalosti toho, co bude stavba zahrnovat. Původní zakázku radní zrušili v polovině letošního října.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

Průmyslový palác byl postaven v roce 1891 při příležitosti Jubilejní zemské výstavy podle návrhu architekta Bedřicha Munzbergera. Od počátku sloužil k pořádání výstav a dalších kulturních akcí, i když původně mělo jít o dočasnou stavbu. V letech 1952 až 1954 komunistická garnitura rozhodla o změně funkce a hlavní hala paláce byla přestavěna na společenský a taneční sál. Změnilo se i jméno na Sjezdový palác, který byl součástí tehdejšího Parku kultury a oddechu Julia Fučíka.

Doplněno Stavbaweb:
Průmyslový palác, od autorů Františka Prášila a Bedřicha Münsbergera, je ústřední budovou Výstaviště, které vzniklo jako výstavní areál pro Zemskou jubilejní výstavu.
V letech 1952 – 54 byl palác zrekonstruován podle projektu Pavla Smetany a přejmenován na Sjezdový palác.  

Praha architektonickou soutěž na dostavbu vyhořelého západního křídla Průmyslového paláce vypsala již v září 2009. V červnu 2010 porota soutěže, které se zúčastnilo celkem 11 ateliérů, ocenila jako vítězný návrh Jakuba Cíglera a ateliéru Cigler Marani architects. Město Praha se definitivně vzdalo plánu na nákladnou přestavbu Průmyslového paláce a části areálu Výstaviště v červenci 2013 a rozhodla se najít levnější cestu, jak palác, areál i historické budovy opravit. Návrh, se kterým kancelář Jakuba Ciglera v minulosti vyhrála soutěž, počítal nejen s dostavbou paláce, ale i s úpravami okolí této památky. Zázemí paláce mělo připomínat pařížský Louvre. Podchodem by lidé došli až ke Křižíkově fontáně. Pro Prahu by to ale prý znamenalo enormní finanční zátěž.

Související články:
Praha vypsala tendr na opravu Průmyslového paláce 14.11.2018
Praha vypíše zakázku na Průmyslový palác  29.8.2018
Praha vybrala dodavatele projektu dostavby Průmyslového paláce  5.4.2017
Místo vyhořelého křídla Průmyslového paláce bude provizorní hala  2.11.2016
Dostavba křídla Průmyslového paláce 1.3.2016
Vyhořelou část Průmyslového paláce možná nahradí dočasná hala  25.2.2016
Praha ukončila plány na nákladnou přestavbu Průmyslového paláce 18.7.2013
Praha chce přehodnotit projekt na dostavbu Průmyslového paláce 27.11.2012
Cigler Marani Architects a.s.: dostavba Průmyslového paláce 9.5.2011
Průmyslový palác na výstavišti v Bubenči 14.3.2011
Zničený Průmyslový palác má být po požáru obnoven do roku 2010 22.10.2008
Průmyslový palác na pražském Výstavišti v Holešovicích 22.10.2008
Praha chystá přestavbu Výstaviště, přebuduje cesy i okolí areálu 6.1.2014  

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*