Praha se vrátila k myšlence obnovit Mariánský sloup

Podobu jednoho z nejznámějších českých náměstí architekti řeší přes 100 let, od roku 1901 bylo již na toto téma vypsáno osm architektonických soutěží. Poslední plánovala Praha před dvěma lety. Žádný z návrhů ale dosud nebyl uskutečněn.


(ČTK) – Praha se vrátila k diskusi o plánované obnově Staroměstského náměstí. Rada schválila redukci záměru, nebude se zatím zabývat náročnou revitalizací celého náměstí, ale jen možností dostavby Mariánského sloupu a Krocínovy kašny. Informaci ČTK potvrdila mluvčí Tereza Králová. Kolem znovuvztyčení sloupu se už dříve vedly bouřlivé diskuse.

O redukci záměru rozhodla rada proto, že obnova náměstí by vyžadovala zpracování složitých architektonických a ideových soutěží a rozsáhlý archeologický průzkum, vyplývá ze schváleného materiálu.

Emoce vyvolává především proluka, která vznikla po nepůvodní, novogotické, takzvané Nobileho části radnice, poničené na konci druhé světové války. Místo ní je nyní park. Zatímco někteří architekti a urbanisté doporučují místo nechat nezastavěné, další v minulosti navrhli různé styly dostavby.

Historici a památkáři nejsou v názoru na obnovu Mariánského sloupu, který byl stržen po pádu habsburské monarchie, jednotní. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) nedávno na svém blogu uvedl, že sloup je pro některé stále symbolem sporu o české dějiny, reformaci a protireformaci. "Pro mě je znovupostavení sloupu především návratem vzácného uměleckého díla na místo, kde chybí, obnovou historické paměti," doplnil.

Doplněno Stavbaweb:
Více informací naleznete na stránkách Společnosti usilující o obnovu Mariánského sloupu –
zde.
Článek Pavla Naumana "Příliš živá památka – K historii snahy o obnovu Mariánského sloupu po roce 1989" najdete na stránkách Klubu Za starou Prahu – zde.
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*