Praha se zapojí do programu Virtual City Walk

Centrum architektury a městského plánování (CAMP) se spolu se šesti předními světovými organizacemi zaměřenými na architekturu zapojí do programu Virtual City Walks. Chicago, Boston, Praha, New York City, Los Angeles a Kodaň nabídnou virtuální pohled na historické i moderní ikony. Diváci tak mezi 30. lednem a 6. březnem budou mít možnost projít si města z pohodlí svého domova a seznámit se s jejich architekturou z pohledu největších odborníků.

Program vnikl v návaznosti na úspěšnou letní akci Z města do města, díky které mohli návštěvníci CA-MPu virtuálně navštívit pět světových metropolí. Ve spolupráci s dánským architektonickým centrem DAC se pak zrodil nápad uspořádat prohlídky za architekturou i po dalších světových městech. Pořadatelem série virtuálních prohlídek je The Association of Architecture Organizations (AAO), jejíž součástí je i CAMP. Do programu se dále zapojí Danish Architecture Center (DAC), Chicago Architecture Center (CAC), Boston By Foot, AIA New York/Center for Architecture a Los Angeles Conservancy.

„Pro všechna architektonická centra je to skvělá příležitost, jak se navzájem propojit a vytvořit program, který je zajímavý pro diváky po celém světě. Dává nám to možnost lépe se poznat a otevírá možnosti spolupráce i v budoucnu. Je nám ctí být partnerem i tak velkých architektonických center, jako je například to v Chicagu,“ popisuje Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

Každé z měst nabídne divákům program, který zachycuje jedinečnou atmosféru dané metropole. Chicago představí typickou moderní architekturu a výjimečnou kolekci mrakodrapů. Navštívíme například Aqua Tower od architektky Jeanne Gang. Stěžejním tématem procházky po Bostonu bude jeho pro-měna od založení v 17. století. Průvodci z organizace Boston By Foot představí, jak se ze starých budov staly moderní čtvrti a kde se v Bostonu potkává minulost s přítomností i budoucností. Los Angeles během procházky ukáže, že podporuje architektonické inovace a jeho struktura velmi bohatá. New York vybral jako hlavní zajímavost čtvrť SoHo, která se přeměnou výrobních „loftů“ stala domovem kreativních prostor. Nahlédneme do fotografických studií, galerií i ateliérů.

„Vzhledem k tomu, že jsou newyorské čtvrti tak odlišné, nezvládli bychom se v jedné hodině věnovat architektuře celého města. Zaměřili jsme se proto na SoHo nejen kvůli tomu, že je globálně proslulé jako nákupní a umělecká čtvrť, ale také z toho důvodu, že nabízí největší sbírku litinové architektury na světě,“ přibližuje prohlídku Mary Fichter, programová ředitelka AIA New York.

CAMP nabídne procházku po Praze zaměřenou na jedinečné spojení staré a nové architektury. Průvodce hlavním městem bude Adam Gebrian, který diváky vezme do překvapivých zákoutí. Gebrian sledujícím například ukáže, kde a jak se v Praze potkávají barokní a renesanční stavby s modernistickou či současnou architekturou.

Virtuální prohlídky uzavře Kodaň, kde se vydáme k jejím nejnovějším budovám. Navštívíme například Copenhill, elektrárnu, na jejíž střeše je sjezdovka a která vyrábí energii z odpadu, a také budovu BLOX, kde sídlí Danish Architecture Center. Kodaň se řadí mezi nejlepší místa k životu a je typická svou rozvinutou cyklistickou infrastrukturou a snahou fungovat udržitelně. Z důvodu pandemie koronaviru je však v současnosti Danish Architecture Center uzavřeno a virtuální procházka se tak odkládá z původně plánovaného 23. ledna na 6. března.

„City Walks jsou skvělou akcí pro diváky, kteří jsou zvědaví a zajímají se o architekturu. Pandemie dala naším organizacím čas, abychom se od sebe učili a vybudovali něco unikátního. Věřím, že by to mohla být zkouška pro hlubší spolupráci v rámci klimatické změny a dalších naléhavých globálních témat v de-signu,“ říká Michael Wood, programový ředitel Chicago Architecture Center a výkonný ředitel Associ-ation of Architecture Organizations.

Procházky se uskuteční každou sobotu od 30. ledna do 6. března skrze videoprogram Zoom a vstupenky lze zakoupit jako balíček všech šesti cest za 60 dolarů. Program probíhá vždy v době od 18:00 do 19:00 středoevropského času.

Více na praha.camp.cz

podle podkladů CAMP

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*