Praha vybrala zpracovatele projektu obnovy Malostranského náměstí

(ČTK) – Praha vybrala firmu, která zpracuje projektovou dokumentaci úprav Malostranského náměstí. Je jí Ateliér Hájek, který před téměř třemi lety vyhrál mezinárodní architektonickou soutěž na návrh obnovy náměstí. O zadání zakázky dne 15. srpna 2017 rozhodli pražští radní. Příprava dokumentace město vyjde na zhruba 20,2 milionu korun včetně DPH. Město se také dohodlo s Prahou 1 ohledně dopravních úprav náměstí.

„Chceme nejpozději před prázdninami příštího roku mít k dispozici stavební povolení,“
uvedla náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice). Začátek prací se tak očekává v druhé polovině příštího roku.

Architektonickou studii obnovy náměstí z dílny architektů Martina Hájka, Václava Hájka a Petra Horského má Praha od roku 2014. Podle smlouvy, která byla schválena dnes, má příprava projektové dokumentace trvat zhruba tři měsíce. Další půlrok by měla v ideálním případě zabrat vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení.

Soutěžní návrh architektů zahrnoval sjednocení veřejného prostranství a snížení počtu parkovacích míst, mělo přibýt posezení a mělo být vytvořeno místo pro sochařské dílo a fontánu. Vypsáním soutěže město reagovalo na tlak lidí, kterým se vzhled náměstí nelíbil. Od té doby Praha zrušila na náměstí parkoviště a pořádá tam kulturní a společenské akce.

Magistrát plánuje na náměstí také omezit automobilovou dopravu. Podle Kolínské se městu podařilo domluvit se s radnicí Prahy 1 ohledně podoby návazných dopravních opatření. „Pohyb aut, co se týče směrů, zůstane tak, jak ho známe z dneška, ale dojde ke snížení počtu pruhů v dolní části a uvolněný prostor získají chodci,“ popsala náměstkyně. Dodala, že část Nerudovy ulice před kostelem bude v režimu pěší nebo pobytové zóny a u Malostranské besedy přibude přechod. „Chodci nejzatíženější tah z Mostecké ulice bude upraven tak, aby tam auta mohla najíždět na křižovatku, ale zároveň aby chodci měli větší prostor,“ zakončila Kolínská.

Město plánuje také zklidnění dopravy kolem Klárova a Praha 1 chce totéž uskutečnit v oblasti Újezdu.

Související články:
Malostranské náměstí se mění  29.6.2016
Z Malostranského náměstí má zmizet parkoviště k 1. červenci 2016 22.2.2016
Diskutovaná oprava Malostranského náměstí vyjde na 100 milionů 17.9.2015
Jak bude vypadat Malostranské náměstí? Architektonická soutěž zná vítěze 22.9.2014
Návrhy na rekonstrukci Malostranského náměstí jsou na webu 10.10.2014
Malostranské náměstí v Praze už nebude parkovištěm 20.6.2014


Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    … hmm, míň a více kreací se na tak malé náměstí holt nevešlo.
    Není těch 5 nabubřelých stromů ve sínu nějak odvážně moc ?
    Je zmínka o sochařské výzdobě – třeba se pan Radecký dočká !

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*