Praha začne realizovat Strategický plán

Pražská Rada dne 19. prosince 2017 schválila první z realizačních programů Strategického plánu. Hlavní město díky němu začne stavět obecní byty, revitalizuje Trojskou kotlinu nebo třeba upraví významné vyhlídky.

„Je to jeden z důležitých kroků ke skutečně koncepčnímu řízení hlavního města. Díky realizačnímu programu [R1] začneme naplňovat vize, které jsme schválili minulý rok ve Strategickém plánu,“ říká primátorka Adriana Krnáčová.

Realizační program [R1] obsahuje 26 konkrétních projektů, které budou zahájeny v roce 2018. Vznikne například Plán veřejné bytové výstavby. Tento projekt řeší aktuálně palčivé téma dostupného bydlení v hlavním městě. Praha díky němu získá plán výstavby do roku 2030, zahrnující výběr pozemků a sestavení podrobného harmonogramu včetně financování.

Program zahrnuje i Strategii revitalizace transformačních území. Ta umožní vznik nových čtvrtí na územích, jako jsou nákladová nádraží v Holešovicích nebo na Smíchově. Obsahuje totiž náměty ke zjednodušení procesů předcházející jejich využití pro výstavbu. Díky tomu se bude moci stavět v infrastrukturou již dobře zajištěných místech v širším centru, což je ekologičtější i ekonomičtější než stavět na okrajích Prahy.

„V rámci realizačního programu jsme schválili i projekty menšího měřítka, které však pomáhají kultivovat podobu veřejného prostoru v Praze. Jde třeba o úpravu pražských vyhlídek anebo projekt Divoká Vltava, který se věnuje Císařskému ostrovu a Trojské kotlině,“ vysvětluje radní pro územní rozvoje Petra Kolínská. „Zvláště občané z okrajů Prahy pak uvítají projekt Nová parkoviště typu P+R, který zjednoduší přestup z automobilů na veřejnou dopravu.“

Náklady na realizaci projektů budou v roce 2018 činit zhruba 700 milionů Kč a v dalších letech si vyžádají dalších přibližně 4,5 miliardy Kč. Část z těchto nákladů ale bude možné hradit z vnějších zdrojů, jako je například Operační program Praha pól růstu ČR. Projekty Realizačního programu jsou již zahrnuty v rozpočtu města na 2018.

Strategický plán vypracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Plán zahrnuje celkem čtyři realizační programy, které budou postupně realizovány až do roku 2031. Schválení prvního z nich je tedy počátečním krokem k dlouhé sérii změn, které budou hlavní město provázet a vést ho v dalším rozvoji a růstu. Realizační program [R1] je k dispozici na strategie.iprpraha.cz
tisková zpráva

Související články:
Ekonomický pohled na Strategický plán  11.9.2017
Praha začíná naplňovat svůj Strategický plán  21.8.2017
Praha schválila strategický plán rozvoje města do roku 2030  28.11.2016
Výšková regulace Prahy, Strategický plán 21.10.2015
Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*