Praha zastaví přípravy nového územního plánu, vypracuje jiný

Praha 26. dubna (ČTK) – Praha zastaví přípravu nového územního plánu a připraví jiný, takzvaný metropolitní územní plán. Ten má být jednodušší a stabilnější. Se záměrem dnes po dlouhé diskusi souhlasili pražští zastupitelé. Opozice byla proti, podle ní příprava plánu dosud stála hodně peněz a Praze mohou hrozit žaloby ze strany vlastníků pozemků. Za měsíc by se mělo zastupitelstvo k návrhu znovu vrátit, kdy by mělo přípravu plánu definitivně zamítnout a zahájit přípravu metropolitního.

Cílem nového metropolitního plánu je omezit počet projednávaných změn územního plánu, které podle primátorského náměstka Tomáše Hudečka (TOP 09) nabízejí prostor ke korupci. Dokument proto nastaví jen maximální zátěž území.

"Územní plán nesmí být direktivním popisem toho, co v území být musí, ale má říkat, co v území být může a co nesmí. Tisíce změn, které byly k současnému plánu vydány, přímo vybízejí ke korupci. Pokud máme zamezit korupčnímu pořádku, tak tohle je jediná cesta. Musíme totálně změnit přístup k městu,"
řekl zastupitelům Hudeček.

Návrh kritizovala opozice. "To, co máme na stole, je největší hazard s územím Prahy. Prahu to uvrhne do naprosté nejistoty. Přípravy nového územního plánu už stály hodně peněz a budou vynakládány opakovaně. Domnívám se, že tím Praze vzniká škoda," řekl na jednání zastupitel Karel Březina (ČSSD). Podle něj je harmonogram, který počítá s tím, že metropolitní plán bude hotov do konce roku 2015, nerealistický.

"Rozhodl jste se spáchat politickou sebevraždu, když chcete zahodit 16.000 vypořádaných připomínek k novému územnímu plánu?"
položila řečnickou otázku zastupitelka a poslankyně Marta Semelová (KSČM). Podle zastupitelka Lenky Tesky Arnoštové (ČSSD) může být důsledkem hromadné podávání žalob na hlavní město ze strany majitelů pozemků a developerů, kteří do příprav svých projektů investovali finance.

Nový metropolitní plán bude zpracován v měřítku 1:25000, současný plán přitom rozpracovává území hlavního města do měřítka 1:10000. Plán se nebude do podrobností zabývat územími, který jsou stabilizovaná. Problematická nebo nedořešená místa ale rozpracuje v podrobnějším měřítku.

Cílem metropolitního plánu bude mimo jiné omezení rozrůstání města do šířky, ochrana nezastavitelných ploch a návrat bydlení do centra města.

Doplněno Stavbaweb:

Další informace naleznete na stránkách portálu hl. m. Prahy:

Zastupitelstvo schválilo Metropolitní územní plán
Metropolitní územní plán omezí prostor pro korupci

Související články:
Praha zastaví přípravu nového územního plánu a připraví jiný 18.1.2012
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*