Praha zřídila komisi pro stanovení technologie opravy pláště Karlova mostu

Praha bude hledat způsob, jak se bude opravovat další část Karlova mostu. Radní zřídili komisi, která stanoví kritéria pro obnovu pláště mostu. Má například nastavit pravidla, podle kterých budou zachovány nebo vyřazeny historické kameny. Předsedou komise se stane šéf magistrátních památkářů Jan Kněžínek.

Rekonstrukce Karlova mostu 2007 (foto: Matěj Baťha, zdroj Wikipedie)
ČTK to v tiskové zprávě sdělil náměstek primátora Antonín Weinert (ČSSD). Předsedou komise se stane šéf magistrátních památkářů Jan Kněžínek.

Město dosud nechalo opravit zábradlí, mostovku a část mostu na Křižovnickém náměstí na staroměstské straně mostu. Rekonstrukci tvrdě kritizovali někteří památkáři a veřejnost. Podle některých odborníků bylo vyměněno více kvádrů, než bylo potřeba. Podle Weinerta se při opravě horní části mostu zasahovalo především do novodobě upravených konstrukcí. Nyní chystaná rekonstrukce se bude týkat „historicky hodnotných a nenahraditelných konstrukcí", dodal. „Proto usilujeme o to, zajistit co největší zodpovědnost," zdůvodnil zřízení komise Weinert.

Komise se má zaměřit na stanovení kritérií pro obnovu pláště mostu, zejména pro zachování či vyřazení kamenů opláštění, ošetření kamene nebo určení způsobu spárování. Na základě doporučení komise bude zpracována projektová dokumentace.

Kromě Kněžínka v komisi usednou například ředitel magistrátního odboru městského investora Jiří Zlatohlávek, Roman Šafář z katedry betonových a zděných oknstrukcí FSv ČVUT, vedoucí ateliéru restaurování AVU v Praze Petr Siegl, šéf ateliéru restaurování kamene Univerzity Pardubice Jiří Novotný, Zdeněk Chudárek z Národního památkového ústavu, Jan Bárta z Klubu za starou Prahu a Bohumil Chomout ze Svazu kameníků a kamenosochařů.
Weinert již dříve uvedl, že očekávaná etapa rekonstrukce bude trvat 14 až 20 let, vyměnit bude potřeba asi 64 000 kvádrů. Praha proto zvažuje otevření zvláštního lomu na tento typ pískovce.

Karlův most je druhým nejstarším dochovaným kamenným mostem v České republice. Nahradil Juditin most, který strhlo jarní tání roku 1342. Stavbu zahájil císař Karel IV. roku 1357, dostavěn byl na počátku 15. století. Jeho délka je 520 metrů. Až do roku 1879 se jmenoval Kamenný.
zpráva ČTK

Karluv most (foto: Brozik, zdroj Wikipedie)

Související články:
Stavebníci Karlova mostu používali moderní metody 13.5.2009
Oprava Karlova mostustránky s cílem seriózně informovat veřejnost o probíhající opravě.
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*