Praha zítra? Nové stavební projekty

Expozice navazuje na první a druhou edici tohoto výstavního cyklu.  Výstava představuje 76 stavebních záměrů, které – pokud budou realizovány – výrazným způsobem v následujících letech změní tvář Prahy. Již třetí vydání výstavy představí sedm desítek nových projektů – různých velikostí, na různých místech, v různých stádiích přípravy. Speciální pozornost pak v rámci pravidelného programu bude věnována díky tematickým celkům tématům, která Prahu pálí nejvíce. A to jak v soukromém, tak ve veřejném sektoru. Tentokrát více zaměřených na městem vyhlášené architektonické soutěže a jejich výsledky, neboť i díky nim vzniká moderní a kvalitní architektura a veřejný prostor.


KDY
: 8. 1. 2019, 19.00 (slavnostní zahájení výstavy)
KDE: CAMP (Vyšehradská 51, Praha 2)
Výstava bude veřejnosti přístupná do 20. března 2019 denně kromě pondělí od 9 do 21 hodin.
Kurátorem výstavy je Adam Gebrian

76 projektů, které změní Prahu. Výstava ukazuje nové byty, most i náměstí
Centrum architektury a městského plánování (CAMP) ukazuje Prahu budoucnosti na výstavě s názvem „Praha zítra?“. Na 25 metrové projekci se představí 76 vybraných projektů: bytové domy, nová veřejná prostranství nebo stavby významné pro rozvoj železnice a tramvajové dopravy. Tříměsíční výstava nabídne v rámci doprovodného programu i vycházky pro nejmenší návštěvníky a 9 samostatných večerů na témata výstavby a rozvoje.

Nejvýraznější skupinou projektů jsou rekonstrukce veřejných prostorů v podobě parku na Karlově náměstí, kompletní přeměny Vítězného náměstí a také rekonstrukce Malostranského náměstí a Klárova. K Vítěznému a Karlovu náměstí je navíc připraven i doprovodný program v podobě samostatných přednášek.

„Můžeme dobře vidět, kolik významných projektů iniciuje samo město. Investice do veřejného prostoru, infrastruktury a mobiliáře jsou pro moderní a dynamické město základním požadavkem. Jsem navíc rád, že právě tyto projekty se těší největšímu zájmu veřejnosti, která je podrobuje kritice a klade tak na nás vysoké požadavky,“ říká primátor hl. m. Prahy Zděněk Hřib.

Kurátorský výběr Adama Gebriana zahrnuje mix rezidenčních projektů, administrativních budov i rekonstrukcí škol a úřadů. I když výstava nemá za cíl hodnotit provedení jednotlivých projektů, dbá na to, zda v rámci metropole vyniknou svou kvalitou a pojetím.

Praha se potřebuje rozvíjet. Věříme, že prezentace těchto projektů přispěje k pozitivnímu vnímání architektury a výstavby. Kvalitní příklady mohou pomoci nalézat shodu ve společnosti v tom, že rozvoj města je potřebný a moderní architektura do metropole patří,“ doplňuje náměstek primátora Petr Hlaváček.

U mnoha projektů figuruje jako autor nebo koordinátor Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Jeden projekt je dokonce věnován revitalizaci Emauzského opatství, ve kterém IPR i CAMP sídlí. Prostor areálu tzv. Pragerových kostek se veřejnosti otevře ještě více, než je tomu doposud.

„Celý prostor se otevřel už před 5 lety, kdy IPR oficiálně vzniknul. Připravili jsme projekt na revitalizaci areálu, který lze provádět souběžně s nutnou rekonstrukcí budov. Chceme jít příkladem a věříme, že vznikne nový kvalitní park v centru Prahy,“ říká ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.

Doprovodný program
15/1: Jak se dělal Kulaťák
Soutěž na nejvýznamnější kruhové náměstí v Praze. Dodnes nedokončená architektonická koncepce od Antonína Engela může dostat díky návrhu Pavla Hniličky a spol. novou a moderní podobu, kdy střed náměstí propukne životem. Seznamte se detailně s novým vítězem architektonické soutěže

23/1: Dvorecký most
Soutěž na tolik chybějící most mezi dvěma břehy Vltavy na jižní straně, který dodnes chybí. Díky jeho stavbě dojde k propojení Smíchova a Podolí, na které Pražané léta čekají. Jak se nový most projeví v pražské dopravě?

30/1: Karlovo náměstí – náměstí, park anebo dopravní tepna?
Karlovo náměstí je největším náměstím svého druhu v Praze. Od původně trhového náměstí, přes promenádní park od Thomayera, až po dnešní neutěšený stav, stále hledáme identitu. Architektonická soutěž se ji pokusila najít. Přijďte posoudit!

19/02: Radnice 21. století
Praha 12 a Praha 16, dělí je řeka, ale i odlišný přístup k radnicím. Každá zvolila svůj přístup a svoji metodu, oslovila renomované architekty a vyjádřila svoje potřeby. Co by dnes moderní radnice měla splňovat a jak náročné je pro MČ zvládnout tak náročnou investici?

14/02: Jak se staví dům pro seniory?
Co obnáší výstavba domu pro seniory? Jaká má svá specifika, jaké mají požadavky objednatelé a jaké klienti. Jaká je vůbec budoucnost péče o staré lidi a jaké trendy v architektuře pro starší je třeba sledovat.

28/02: Jak se staví v proluce
Téma, které se objevuje čím dál častěji v souvislosti s kompaktním městem a jeho zahušťováním. Jak je složité při dnešních normách vyplnit proluku a dokomponovat blok. V čem je vlastně bydlení v blokovém městě zajímavé a co může nabídnout.

Březen: Sportem ku zdraví
Nová sportoviště či jejich kvalitní revitalizace v moderní podobě. To je zásadní téma pro zdravé a fungující město. Každá MČ chce mít svou výkladní skříň volnočasových aktivit. Jak se s tím popasuje sportovní matador Slavia versus nové hřiště na periferii města.

Březen: Vlakem na letiště?
Kvalitní spojení centra města s letištěm chybí. Jak vypadá budoucnost tohoto projektu?

Březen: Jak otevřít instituci?
Areál IPR a Emauz se změní. Přijďte se podívat, jak s naším prostorem nakládáme my. Večer věnovaný veřejnému prostoru a revitalizaci Pragerových kostek.

http://praha.camp/

tisková zpráva, stavbaweb

Související články:
Praha zítra?  6.3.2018

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Před vernisáží:
    Zřejmě bude prezentován mj. významný |počin| -projekt zástavby prostoru Masarykova nádraží /střed/ a okolí, dle projektu zemřelé Z.Hadid, s předpokladem zahájení výstavby v r. 2019.
    Je to největší zásah do centra Prahy, památky UNESCO, který možno považovat za zločin. Jedná se o gigantomanii s předi -menzovaným programem mj. velké převýšené administrativy (zátěž dopravy, parkování), zde nevhodné. Příprava pokračuje bez větší diskuze veřejnosti. Původní státní pozemky železnice (prodány developerům), měla Praha držet pro jiné vhodnější veřejné záměry (koncertní síň, Univerzita Karlova, Slovanská epopej,…). V r. 2018 mj. celkem tiše Praha prodala další pozemek na nám. Republiky.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*