Pravda a mýty o plechových střechách: proč se na střechy hodí právě kvalitní plech?

Vybrat střešní krytinu, která by se dokonale hodila právě pro váš dům, je dnes snadné jen zdánlivě. Nabídka různých materiálů je totiž velmi široká a pro laika není jednoduché se v ní vyznat. K populárním materiálům na střechu patří také plech. Právě o jeho využití však koluje řada mýtů. Přitom plech špičkové kvality, ať už v podobě tradičních střešních krytin profilovaných do tvaru skládaných tašek, nebo ve formě souvislých pásů jako drážkovaná (falcovaná) střešní krytina, na střeše může sloužit bez problémů dlouhá desetiletí, aniž by potřeboval větší údržbu.  

Na nejčastější otázky spojené s plechem na střechách dávají odpovědi odborníci z technického oddělení firmy Lindab, s. r. o. Koncern Lindab je jedním z nejvýznamnějších světových výrobců a prodejců střešních systémů z prvotřídní švédské oceli. Právě Skandinávie je kolébkou profilovaných střešních krytin, odkud se jejich popularita rozšířila do celého světa, včetně České republiky.
 
„Každý materiál má samozřejmě své výhody. To, co však střechy z různých materiálů spojuje, musí být vždy především kvalita, která vydrží dlouhá desetiletí,“ vysvětluje Pavel Kovanic, obchodní ředitel pro oblast stavební komponenty firmy Lindab, s. r. o. „Při tak důležité investici, jakou střecha bezesporu je, by měla být kvalita pro zákazníky tím nejdůležitějším kritériem. Levná střešní krytina se může v průběhu let řádně prodražit, protože si žádá stále nové výdaje do oprav. Kvalitních krytin je dnes na trhu dostatek – a mezi nimi se už každý může rozhodnout podle svého vkusu. Právě plech z prvotřídní  švédské oceli má již řadu let mezi střešními krytinami své nezastupitelné místo. Přestože právě kvalitní plechové krytiny získávají v posledních letech na oblibě u zákazníků i realizačních firem, lidé se někdy potýkají s obavami, že tento materiál s sebou nese určitá úskalí. Plech jako takový má charakteristické vlastnosti. Jedná se však spíše o výhody. Obavy tedy pramení spíše z nepodložených mýtů.“
Nejčastější mýty uvádí na pravou míru produktový manažer firmy Lindab, s. r. o., Štěpán Lášek. Jeho odpovědi vycházejí z dlouholetých zkušeností odborníka na plechové střešní krytiny, které má z každodenního kontaktu s montážníky i uživateli.
 
Mýtus: Plech na střeše je hlučný
Skutečnost: Mezi plechovou krytinou a samotným obytným prostorem je celá řada materiálů, které pohlcují zvuky o širokém spektru frekvencí. Mnohem pravděpodobnější tak je, že uslyšíte bubnování dešťových kapek na parapetech oken než na střeše. Všechny plechové krytiny musí být důkladně připevněny, některé dokonce plnoplošně podloženy prkny. Proto není žádný důvod, aby plech rezonoval a obtěžoval tak svým hlukem.
 
Mýtus: Vruty na plechové střeše se musí pravidelně dotahovat
Skutečnost: Lindab je v porevoluční historii České republiky jednou z nejdéle působících společností vyrábějících plechové krytiny. Nejstarším střechám montovaným tímto způsobem je tedy více než 20 let. Za tuto dobu Lindab nezaregistroval ani jednu reklamaci z důvodů netěsnosti samovrtných vrutů či rozpadnutí podložek pod nimi. Střechy nevyžadují údržbu, není tedy nutná ani výměna či dotahování vrutů. To je velký rozdíl v porovnání s řadou jiných střešních krytin, které se upevňují pomocí hřebíků bez jakéhokoliv těsnění.
Mýtus: Plech se vlivem výkyvů venkovních teplot roztahuje a smršťuje. To má vliv na kvalitu střechy
Skutečnost: Změnami teplot se samozřejmě objem plechu mění; kvalita kovu tím ale v žádném případě netrpí. Na rozdíl od porézních materiálů, které absorbují vodu, jež při mrazech expanduje a materiál mikroskopicky trhá či působí jeho křehnutí, má plech minimální nasákavost a vůči těmto vlivům je na rozdíl od například keramických či betonových krytin prakticky imunní.
 
Mýtus: Plech na střeše rezne a oxiduje
Skutečnost: Stejně jako jakýkoli jiný materiál i plech přirozeně stárne a působí na něj okolní vlivy. Korozi ocelového plechu však lze účinně oddálit. Prvotřídní švédská ocel, z níž jsou vyrobeny střešní krytiny Lindab, má kvalitní povrchovou úpravu, která střechu chrání. Její povrch je opatřen několika vysoce účinnými povrchovými vrstvami. Díky této úpravě jsou střechy odolné vůči mechanickému poškození a navíc jsou schopny výborně čelit vnějším vlivům, jako jsou UV záření, extrémní teploty či znečištění ovzduší. Ochranná vrstva spolu s ocelovým jádrem dodává plechové střešní krytině odolnost a pevnost, skvělý vzhled a bezvadnou funkčnost po dlouhá léta, aniž by vyžadovala údržbu. Na nejčastější povrchovou úpravu Lindab Classic s výborným poměrem ceny a užitné hodnoty poskytuje Lindab záruku 15 let, na úpravu Premium 20 let a na nejkvalitnější povrchovou úpravu Elite záruku dokonce 30 let. Navíc je možné si vybírat z dostatečně široké škály barevných odstínů.
 
Mýtus: Plechová střešní krytina je příliš lehká a silný vítr ji může vytrhat či odnést
Skutečnost: U správně ukotvené kvalitní střešní krytiny se toto nemůže stát. Nízká hmotnost je naopak velkou výhodou střech od Lindabu. Profilované krytiny mají hmotnost pouze 5 kg/m2, což je výrazně méně v porovnání s jinými materiály. V případě novostavby lze díky tomu ušetřit na dimenzi krovu a základů značné finanční prostředky. U starších budov se šetří náklady na rekonstrukci krovu. A pokud jde o staticky neúnosné nebo lehké krovy, je lehká střešní krytina jediným východiskem. Zatímco střechu o ploše 200 m2 lehké střešní krytiny od Lindabu zatíží pouze 1000 kg, v případě skládané betonové nebo pálené tašky to může být až 9000 kg. Profilované krytiny Lindab lze využít i na velmi nízké sklony střechy již od 14 Ë?, a to bez nutnosti bednění a použití těžkých asfaltových pásů pro zajištění vodotěsného podstřeší. Vedle kvality materiálu hraje v odolnosti střechy vůči větru důležitou roli také samotná montáž. Vybírejte si systémy, které střechu kompletně zajistí, a spolehlivou firmu, která se postará o precizní montáž. Firma Lindab má prověřené dodavatele prací, kteří procházejí pravidelnými školeními. U střech od Lindabu je právě nízká hmotnost tím, co montážníci oceňují, protože s krytinou se díky tomu snáze manipuluje.

Mýtus: „Plechový” nerovná se kvalitní

Skutečnost: Plechovým střechám někdy kazí renomé někteří nekvalitní výrobci či dodavatelé. Prvotřídní švédská ocel je však naopak synonymem pro kvalitu. Mezi největší výhody kvalitních plechových krytin od Lindabu patří:
â?? celistvost krytiny a její nízká hnotnost,
â?? minimum spár a spojů,
â?? hladký povrch, který se nešpiní a není nasákavý; s tím související skvělá odolnost vůči mrazu,
â?? bezúdržbová dlouhá životnost krytiny; díky pokročilým způsobům lakování ocelového plechu dosahuje až 45 let podle použité varianty povrchové úpravy,
â?? ekologická nezávadnost a šetrnost k životnímu prostředí: ocel je jako jeden z mála materiálů téměř stoprocentně recyklovatelná,
â?? systémové řešení tvořící funkční a vzhledově dokonalý celek,
â?? záruka na krytiny až 30 let podle zvolené povrchové úpravy.
Výhodnější ceny v roce 2014
Kvalitu svých plechových střešních krytin se společnost Lindab od letošního března rozhodla zpřístupnit co největšímu počtu zájemců. Významně totiž snížila ceníkové ceny svých střech a okapů. Oproti dřívějším cenám tak lze ušetřit až 12 % u všech druhů střešních krytin profilovaných do tvaru klasických skládaných tašek (Lindab Topline, Mega, Ideal, Goodlock, Roca Toscana a Roca Rustica). Stejné procento slevy zákazník získá u trapézových střešních plechů. Až 20 % dosahuje snížení ceny u rovinných plechů. V případě okapového systému Lindab Rainline činí sleva až 35 %. Tak například majitel rodinného domku o půdorysu do písmene L se šikmou střechou o celkové ploše 96 m2, na kterou se použije profilovaná střešní krytina Lindab Topline, zaplatí nyní 128 537 Kč včetně veškerých doplňků a okapového systému Lindab Rainline v barvě krytiny, zatímco dřívější cena té samé střechy činila 151 328 Kč.

Jako bezplatný pomocník jak pro zákazníky, tak i pro architekty, projektanty a montážní firmy slouží portál www.stresniasistent.cz, jehož provoz spustil Lindab pro poradenství při výběru střechy minulý rok.
podle podkladů firmy Lindab, s. r. o.
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*