Právnička: MMR pracuje na novele stavebního zákona pomalu

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) postupuje při přípravě návrhu velké novely stavebního zákona pomalu, řekla v úterý na konferenci o tuzemském stavebnictví právnička Dana Kořínková. Současný stavební zákon podle ní čelí ze všech stran kritice jako zcela nepovedený. Platí přitom teprve od roku 2007 a již loni musel projít menší novelizací. MMR však kritiku odmítá.

„Práce na takto významném a obsáhlém textu zaberou samozřejmě určitý čas – a to především s ohledem na zajištění kvality předloženého návrhu,“ řekl ČTK mluvčí ministerstva Hynek Jordán. „Právě proto bylo také v uplynulých třech měsících umožněno široké laické i odborné veřejnosti, aby se mohla k návrhu novely vyjádřit a zaslat nám své připomínky,“ dodal.
V současnosti podle mluvčího prochází návrh hodnocením jeho dopadů a regulace. Během února by měl jít do vnějšího připomínkového řízení. Do vlády by měl návrh přijít na konci června 2009.
Současný stavební zákon podle Kořínkové obsahuje nejasné definice, lhůty i odkazy na další normy. „Zůstal ne zcela ohraničený okruh účastníků řízení,“ uvedla právnička.
Plánovaná novela má z hlediska územního plánování odstranit například zdvojení ve vztahu ke správnímu řádu, uvedl již dříve mluvčí MMR. Rozšířit se má také okruh staveb, které nevyžadují rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas. Zpřesnění čeká podle mluvčího také například podmínky, za kterých je přípustné ve veřejném zájmu nařídit vlastníkovi provedení nezbytných úprav na stavbě.
Návrh novely by také mohl obsahovat zrušení až třetiny stavebních úřadů a převedení jejich kompetencí na takzvané pověřené obce. Odstupující ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek již dříve uvedl, že MMR v současnosti zjišťuje možné dopady takovéhoto opatření.

Zdroj: ČTK, dnv dvd, 20. ledna 2009.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*