Praze ujíždí vlak:

Při schvalování výstavby se Česká republika dostala do vlastní překombinované legislativní pasti. Pro investorskou atraktivitu a konkurenceschopnost země je třeba začít stavět! K tomu je ale nutné zrychlit a zjednodušit schvalování nových staveb. Zaznělo to na kulatém stole 225. Žofínského fóra, jehož odborným garantem bylo Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR) a Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN).

Dlouhé povolovací procesy Česko jednoznačně poškozují v očích investorů. V tomto ukazateli, který je velmi významný pro domácí i zahraniční investory, se totiž řadí na 156. místo ze 190 zemí světa mezi státy jako je Niger nebo Čad.

A že je často na vině nepružná legislativa je nasnadě. Ještě v roce 2014 si Česko v žebříčku Světové banky podle délky povolovacího řízení staveb stálo podobně jako Polsko v osmé desítce žebříčku, po polské rekodifikaci stavební legislativy se severní soused utrhl a dnes se pohybuje na 40. místě, zatímco Česko se nadále propadá do společnosti afrických rozvojových států.

Podle názoru odborníků ze Sdružení pro architekturu a rozvoj tuto situaci vyřeší právě a jedině zrychlení a zjednodušení schvalovacích procesů staveb. „Nezbytné je zajistit pro výstavbu v Praze dostatek pozemků, a to především aktivními změnami současného územního plánu prioritně pro stavby řešící problémy dopravy a konkrétní projekty nového bydlení na brownfieldech“ řekl člen SAR a šéf Central Group Dušan Kunovský. Podstatné je podle něho také zajistit tržní prostředí se zdravou konkurencí mezi developery a bankami bez zbytečné přeregulace a zásahů veřejné správy. 
tisková zpráva

Komentáře

 1. Čtenář Stavbawebu says:

  Opravuji s omluvou zkratku SAP – má být SAR.
  Dodávám k poslední větě článku:
  Co uvádí D.Kunovský jako podstatné, by mělo být v zájmu rozvoje Prahy následné.

 2. Čtenář Stavbawebu says:

  Změny současného územního plánu budou v rozporu s Metropolitním plánem (ve skluzech, schválení vzhledem k tisícům připomínek zřejmě v nedohlednu), který pokud vím, mj. SAP podporuje.
  Pak se nabízí zásadní otázka, zda neprovést změny stávajícího ÚP při zohlednnění ( rozumných dnešních výstupů z Met.plánu)
  a dokumentem nahradit Met.plán.
  V každém případě je nutné nejdřív určit stavební program ( mj. je dosud úplná absence veřejných staveb) a poté prodávat pozemky developerům.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*