Pražští radní schválili dvě novely stavebních předpisů

(ČTK) – Pražští radní 17. února proti původním předpokladům schválili dvě novely stavebních předpisů, řekl novinářům náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ). Stalo se tak po několika týdnech odkladů. Pražská koalice v uplynulých dnech kvůli neshodám ohledně předpisů dokonce vstoupila do dohodovacího řízení. Po několika dnech ale spor zažehnala. Původní předpisy kvůli výtkám a po bouřlivé veřejné debatě v lednu zrušilo ministerstvo pro místní rozvoj.


"Rada se po mnoha diskusích shodla, že chce pražské stavební předpisy zachránit," uvedl Stropnický. Praha po dohodě s ministerstvem připraví technickou novelu, která v původních předpisech nahradí problematické pasáže odkazem na všeobecně platné předpisy. Takové řešení loni v prosinci navrhoval právě Stropnický, tehdy ale narazil na nesouhlas koaliční ČSSD.
Pro technickou novelu nebude třeba notifikace Evropské komise, kterou u zrušených předpisů žádalo ministerstvo. Novela bude podle Stropnického dokončena do dvou měsíců. Platit bude do doby, než vejdou v účinnost nové předpisy. "Cílem je, abychom co nejvíce zkrátili dobu, kdy budou platit celostátní předpisy," doplnil.

Rada zároveň rozhodla, že zahájí komplexní novelizaci stavební předpisů, která bude obsáhlejší a nahradí odkazy na celorepublikové předpisy. Pokud nebude nutná notifikace, bude tato novela účinná od září. Pokud bude komise notifikaci vyžadovat, bude platit od ledna příštího roku. Předpisy podle Stropnického posílí ochranu zeleně a památek. Zpřísní také regulaci reklamy, a to nejen velkoformátové, ale i menších formátů, a reklamy na budovách. Parkovací místa v centru města budou postupně nahrazovat podzemní garážová stání.
Radní schválili i metodický pokyn týkající se reklamy. "V mezičase má bránit instalaci billboardů," řekl Stropnický. Pro odbory magistrátu je pokyn závazný, pro radnice má charakter doporučení.

Pražské stavební předpisy jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu. Kolem předpisů, které byly nedávno zrušeny, se několik měsíců vedou vzrušené debaty. Týkají se především regulace reklamy. Nejednotná v názoru na ně byla i pražská koalice. Trojkoalice kvůli nim minulý týden vyvolala dohodovací řízení, na jehož konci by mohlo být vypovězení koaliční smlouvy. Předseda klubu zastupitelů Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ) 17. února na dotaz ČTK řekl, že smír dojednala koalice během několika dnů.

Doplněno
Pražská koalice vyřešila dohodovací řízení ke stavebním předpisům

(ČTK) – Členové pražské koalice našli smír v dohodovacím řízení ohledně pražských stavebních předpisů. Na dotaz ČTK to 17. února řekl předseda klubu zastupitelů Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ). Na základě koaliční dohody dnes rada města schválila novelizaci stavebních předpisů, odkládanou několik týdnů.

Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL, STAN) vyvolala dohodovací řízení o osudu pražské koalice, složené z Trojkoalice, ANO a ČSSD, v uplynulých dnech kvůli pražským stavebním předpisům. Koaliční strany mají od zahájení řízení měsíc na vyřešení sporů. Poté může kterýkoli z partnerů koaliční smlouvu jednostranně vypovědět.

Stejné řízení vede pražská koalice kvůli setrvání Matěje Stropnického (SZ) ve funkci náměstka primátorky. Podle ANO a ČSSD porušil Stropnický koaliční smlouvu tím, že v lednu nehlasoval pro koaliční návrh na vypsání tendru na svoz odpadu.

Ohledně stavebních předpisů, které nedávno kvůli výtkám zrušilo ministerstvo pro místní rozvoj, nemohla koalice najít shodu několik týdnů. V lednu rada materiál předložený Stropnickým po bouřlivé diskusi odložila. Nakonec se všechny strany dohodly na dvou novelách předpisů. Technická novela vejde v účinnost do dvou měsíců a bude platit do doby, než vejde v účinnost novela komplexní.

Hnutí ANO má s ČSSD a Trojkoalicí v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*