Pražští radní schválili výstavbu archivu na Chodovci za 640 mil.

(ČTK) – Praha udělala zásadní krok vedoucí k výstavbě nového křídla archivu na Chodovci. Materiál, který počítá s investicí za 640 miliónů korun bez DPH, schválili radní. Na stůl jej na konci února dostanou zastupitelé. Výstavba by měla začít letos a pokračovat v příštím roce. Budova bude sloužit k archivaci papírových a elektronických dokumentů.

zdroj: www.ahmp.cz
Výběrové řízení na dodavatele vypsala Praha už v roce 2012. S výběrem ale dlouho váhala. Náměstek primátora Václav Novotný (TOP 09) v úterý 11. února na dotaz ČTK uvedl, že radní si nebyli jisti tím, zda archiv za tak velkou sumu vystavět. Následné analýzy ale prokázaly, že jiné řešení není. Kapacita stávajícího archivu se naplní za dva roky. Navíc řada dokumentů je v současnosti skladována na různým místech Prahy, mnohdy v nevhodných podmínkách.
 
Vznikne budova s jedním podzemním a sedmi nadzemními podlažími. V nových prostorách budou skladovány digitalizované archiválie a dokumenty, ale i papírové úřední spisy. Některé dokumenty byly po povodních v roce 2002 provizorně uloženy v různých objektech, například v nádražní budově v Bubnech nebo v Clam-Gallasově paláci na Mariánském náměstí. Zprovozněním další části archivu se podle Novotného zároveň otevře cesta k dlouho plánované opravě Clam-Gallasova paláce.
 
Kvůli uchovávání archiválií Prahu čekají další investice i do budoucna. Zákon městu ukládá, aby zřídilo i záložní úložiště dat. Umístěno by mělo být na Malovance, kde vznikne řídící centrum pro tunelový komplex Blanka.
 
Archiv hlavního města Prahy sídlí na Chodovci společně se Státním oblastním archivem a Národním archivem. Dohromady tvoří jeden areál.

Doplněno Stavbaweb:
Více informací o archivu na Chodovci naleznete ZDE.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*