Prestižní Pritzkerovu architektonickou cenu dostaly Irky

(ČTK) – Prestižní Pritzkerovu architektonickou cenu letos získaly irské architekty Yvonne Farrellová a Shelley McNamarová. Oznámil to dnes Tom Pritzker z americké nadace, která ocenění, jež má pověst Nobelovy ceny za architekturu, uděluje. Agentura AP k tomu poznamenala, že dvěma ženám se dostává pocty v oboru, jemuž dominují muži.

Obě ženy v roce 1978 založily dublinský ateliér Grafton Architects. Porota, která o ceně rozhodla, konstatovala, že architektky „vytrvale a bez zaváhání prosazují tu nejkvalitnější architekturu s ohledem na specifická místa, na účel, k němuž budou domy sloužit, a zejména na lidi, kteří tyto prostory budou využívat nebo v nich žít“.

„Jejich dílo zahrnuje množství školských budov, kulturních i občanských institucí a míst k bydlení. Tyto pionýrky na poli, které tradičně bylo a stále je ovládáno muži, jsou svou příkladnou profesionální cestou světlem pro ostatní,“ stojí ve výroku poroty.

Farrellová a McNamarová v telefonátu s novináři agentury AP uvedly, že jejich spolupráce trvá už od roku 1969, kdy studovaly architekturu. „Hodně jsme se navzájem jedna od druhé naučily, byly jsme spolu ve škole,“ řekla McNamarová. „Je zajímavé, že máme stále pocit, že začínáme. V architektuře máte často dojem, že s věkem mládnete. Neustále dostáváte úkoly a stále si je dáváte sami. Nikdy si nesednete a neřeknete si: ´Dobře, to bychom měli´,“ dodala McNamarová.

Spolu s Farrellovou pracovala na zakázkách v Irsku, ale vyhrály soutěže i v Peru, Itálii a Francii.

„Architektura je podnikání i umění. U každého projektu je možnost najít něco navíc k tomu, co si zákazník na začátku vysnil. Něco, co vychází z představivosti a tvůrčí schopnosti, jakou může profese architekta přinést,“ míní Farrellová.

Porota ve svém zdůvodnění jako příklad významných projektů obou žen zmínila například realizaci budovy Irského institutu urbanistiky (UII) při dublinské univerzitě z roku 2002. Odborníci ocenili propracovaný plášť, který vytváří pohledově zajímavou budovu s pomocí střídání materiálů, které odpovídají otevřenosti a členitosti stavby, přičemž vznikl účelný a funkční prostor.

Univerzity, které architektky navrhly pro Peru a Itálii, podle porotců navázáním jednotek nejrůznějších objemů vytvářejí prostor s lidskými rozměry. „Dialog, jaký vytvářejí mezi svými stavbami a okolím, ukazuje, jak nově nakládají se svými domy a místem, kam je zasazují,“ stojí v posouzení porotců.

Pritzkerovu architektonickou cenu založili v roce 1979 podnikatel Jay Pritzker se svou ženou Cindy. K ocenění patří bronzový medailon a 100.000 dolarů (2,3 miliony korun). Nevybírá se mezi firmami či ateliéry, ale jednotlivci. Pokud je jich vybráno víc, pak je to proto, že porota jejich práci vnímá jako neoddělitelně propojenou.

Doplněno Stavbaweb:

Více informací najdete na stránkách ceny www.pritzkerprize.com
Stránky ateliéru Grafton Architects   
Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*