Mezinárodní porota, která je složená z architektů, kritiků a historiků architektury, vybrala vítěze v tajném hlasování z více než pěti set nominovaných jmen.
Po loňském překvapení, kterým bylo ocenění trojice architektů působících převážně regionálně v oblasti malého katalánského města Olot, se porota v letošním roce vrátila k „velkým jménům“. Balkrishna Vithaldas Doshi je praktikujícím architektem již více než 70 let, pracoval na širokém spektru projektů a podílel se na více než stovce realizací. K ocenění za celoživotní dílo přispěla i jeho angažovanost v oblasti sociálního bydlení a směrování k aspektu udržitelné tvorby. V jeho pozdější tvorbě je vidět stále výraznější vliv místního kontextu. Doshiova poetická architektura čerpá z východních vlivů a vytváří soubor, který „se dotýká života všech socioekonomických tříd napříč širokým spektrem žánrů od padesátých let,“ cituje porota. Doshi je první indický architekt, který obdrží tuto nejvyšší udílenou poctu v architektuře.
Balkrishna Vithaldas Doshi se narodil v roce 1927 v západoindickém městě Puna. Studoval jak v Puně a na J. J. School of Art v Bombaji. Od roku 1950 pracoval s Le Corbusierem na projektech v Ahmadábádě a Čandígarhe. V Ahmadábádě v roce 1956 zakládá vlastní ateliér. Podílel se na vzniku nadace VastoShilpa pro výzkum v oblasti udržitelné architektury, která spolupracovala s McGill School of Architecture na mnohých úspěšných projektech.Od roku 1977 působí jako partner v ateliéru Stein, Doshi a Bhalla.
B. V .Doshi se během svého dlouholetého působení zasloužil o postupné přijetí a začlenění moderní architektury do indického kulturního kontextu. Ve spektru jeho zájmu jsou urbanistické, enviromentální a sociální otázky. Publikuje, je pedagogem. Ve své práci vždy zdůrazňoval blízký vztah k Indii, její historii a kultuře.
Estetika je pro indického architekta důležitá, ale ne na prvním místě. Stavba musí především respektovat ducha místa. Využívá subtilní ocelové a prosklené konstrukce v kontrastu s mohutnou materialitou betonu a kamene. Oblíbeným prvkem jsou atria a dvory se vzrostlými stromy a zelení.
www.pritzkerprize.com
zdroj: tisková zpráva Pritzker prize
2018 Announcement Video from The Pritzker Architecture Prize on Vimeo.
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…