Prestižní Pritzkerovu cenu získal Balkrishna Doshi

Prestižní Pritzkerovu cenu, která je považována za jedno z nejvýznamnějších ocenění v oblasti architektury, v letošním roce putovala do rukou architekta, který se výrazně podílel na formování současné indické architektury.
Mezinárodní porota, která je složená z architektů, kritiků a historiků architektury, vybrala vítěze v tajném hlasování z více než pěti set nominovaných jmen.

Po loňském překvapení, kterým bylo ocenění trojice architektů působících převážně regionálně v oblasti malého katalánského města Olot, se porota v letošním roce vrátila k „velkým jménům“. Balkrishna  Vithaldas Doshi je praktikujícím architektem již více než 70 let, pracoval na širokém spektru projektů a podílel se na více než stovce realizací. K ocenění za celoživotní dílo přispěla i jeho angažovanost v oblasti sociálního bydlení a směrování k aspektu udržitelné tvorby. V jeho pozdější tvorbě je vidět stále výraznější vliv místního kontextu. Doshiova poetická architektura čerpá z východních vlivů a vytváří soubor, který „se dotýká života všech socioekonomických tříd napříč širokým spektrem žánrů od padesátých let,“ cituje porota. Doshi je první indický architekt, který obdrží tuto nejvyšší udílenou poctu v architektuře.

Balkrishna  Vithaldas Doshi se narodil v roce 1927 v západoindickém městě Puna. Studoval jak v Puně a na J. J. School of Art v Bombaji. Od roku 1950 pracoval s Le Corbusierem na projektech v Ahmadábádě a Čandígarhe. V Ahmadábádě v roce 1956 zakládá vlastní ateliér. Podílel se na vzniku nadace VastoShilpa pro výzkum v oblasti udržitelné architektury, která spolupracovala s McGill School of Architecture na mnohých úspěšných projektech.Od roku 1977 působí jako partner v ateliéru Stein, Doshi a Bhalla.
B. V .Doshi se během svého dlouholetého působení zasloužil o postupné přijetí a začlenění moderní architektury do indického kulturního kontextu. Ve spektru jeho zájmu jsou urbanistické, enviromentální a sociální otázky. Publikuje, je pedagogem. Ve své práci vždy zdůrazňoval blízký vztah k Indii, její historii a kultuře.

Estetika je pro indického architekta důležitá, ale ne na prvním místě. Stavba musí především respektovat ducha místa. Využívá subtilní ocelové a prosklené konstrukce v kontrastu s mohutnou materialitou betonu a kamene. Oblíbeným prvkem jsou atria a dvory se vzrostlými stromy a zelení.

www.pritzkerprize.com

zdroj: tisková zpráva Pritzker prize




2018 Announcement Video from The Pritzker Architecture Prize on Vimeo.



Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*