Pritzkerovu cenu za architekturu získala trojice ze Španělska

(ČTK) – Prestižní Pritzkerovu cenu za architekturu letos získala trojice architektů ze Španělska. Oznámil to dne 1. března 2017 Tom Pritzker, předseda chicagské Hyattovy nadace, která toto ocenění každoročně uděluje. Rafaela Arandu, Carme Pigemovou a Ramóna Vilaltu ocenila porota za umění zasadit budovy do krajiny a spojovat místo a čas.

Ocenění, které mnozí označují za Nobelovu cenu za architekturu, obdržely poprvé v historii tři osoby najednou. Do Španělska putuje podruhé; už v roce 1996 ho získal Rafael Moneo. Dalšími laureáty ceny založené v roce 1979 jsou například americko-kanadský architekt Frank Gehry, Brazilec Oscar Niemeyer či Brit Norman Foster. Loni ji obdržel Chilan Alejandro Aravena.

Aranda, Pigemová a Vilalta působí v katalánském městě Olot a spolupracují od založení své kanceláře v roce 1988. Pritzkerova cena je spojená s odměnou 100.000 dolarů (2,7 milionu Kč). Slavnostní ceremonie jejího udělení se bude konat 20. května v Tokiu.

Španělské trio se podílelo například na stavbě střediska umění La Cuisine ve francouzském městě Négrepelisse, Soulagesova muzea ve francouzském městě Rodez, mateřské školy El Petit Comte ve španělském Besalú či komplexu s knihovnou, domovem důchodců a parkem v Barceloně. Kromě Španělska a Francie navrhovali tito architekti budovy také v Belgii.

Doplněno Stavbaweb:
Oficiální stránky: www.pritzkerprize.com
Přehled všech dosavadních laureátů

    Další vide najdete ZDE.Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*