Proč se udržitelné stavebnictví vyplácí?

To, že je udržitelné stavebnictví prospěšné pro životní prostředí a cílové uživatele budovy, je zřejmé a bez diskusí. Do jaké míry jsou však takové investice výnosné také z čistě obchodního hlediska? 

Výhody ekologického stavebnictví pro životní prostředí a společnost
Stavební odvětví je zdrojem cca 25 % – 40 % světových emisí CO2. Každá etapa životního cyklu budovy – od procesu výroby stavebních materiálů, přes samotnou výstavbu a její každodenní používání, až po její demolici – je zdrojem environmentálních nákladů. Udržitelné stavebnictví je naštěstí umožňuje účinně omezovat. 

Klimatické neutrality je možné mj. dosáhnout: 
• volbou dodavatelů stavebních materiálů, kteří pečují o životní prostředí, a používají nízkoemisní metodiku jejich výroby, 
• zavedením energeticky úsporných technologií, 
• navrhováním staveb s využitím přirozených podmínek životního prostředí,
• možností opakované recyklace materiálů, jež jsou používány při stavbě budovy. 

Procesu zavádění myšlenek udržitelného stavebnictví se účastní všichni, kdo jsou angažováni v investičním procesu, zodpovědnost nemají pouze architekti, ale také investoři, dodavatelé materiálů, generální dodavatelé staveb a subdodavatelé. Udržitelný proces vyžaduje spolupráci a společné myšlení o tom, jakým způsobem se dá dosáhnout nejlepších výsledků, jež jsou přizpůsobeny požadavkům a potřebám konečného uživatele. 

„Udržitelné stavebnictví, to je samozřejmě péče o životní prostředí, nicméně nelze také zapomínat na skutečnost, že je nutné dodržet harmonii a soulad s okolím, zejména pokud je budova začleňována do stávajícího architektonického celku nebo pokud je revitalizována. To je pro projektanty a architekty velkou výzvou,“ vysvětluje Martin Sikora, jednatel Aluprof System Czech s.r.o. „Použití moderních, lehkých, trvanlivých a odolných materiálů, jako je hliník, ve spojení s možnostmi úpravy a uspořádání, které tyto materiály poskytují, pomáhá efektivně plnit společenské předpoklady udržitelného stavebnictví,“ dodává. 

Obchodní výhody udržitelného stavebnictví 
Výhody udržitelného stavebnictví se však neomezují pouze na životní prostředí a společnost. Jsou to také skutečné výhody pro investory, viditelné jak v časově velmi blízké perspektivě – jež souvisí se samotnou stavbou budovy, tak v o něco širší souvislosti – která zahrnuje výnosy z investice z dlouhodobého hlediska.   

První výraznou výhodou, která má finanční rozměr, je větší zájem potenciálních nájemců o samotnou stavbu. Tito oceňují z jedné strany nižší provozní náklady, a z druhé prestiž a vizuální hledisko, jaké budova poskytuje. Mít kanceláře v ekologické budově ovlivňuje také Employer Branding, a proto se pro ně rozhodují velké, moderní společnosti a korporace. Z výzkumu společnosti Cushman & Wakefield vyplývá, že takové společnosti jsou ochotny zaplatit také vyšší nájmy.

Druhou, velmi důležitou obchodní výhodou je omezení počtu nevyužitých (neobsazených) prostorů, což má přímý dopad na návratnost investice – ROI. 

Zatřetí, preferenční podmínky pro udržitelné stavebnictví pomáhají snížit investiční riziko

A nakonec stojí za to zdůraznit, že na rozdíl od budov, které jsou stavěny tradičními technologiemi, jež budou s ubíhajícími léty vyžadovat velké investiční náklady, a jejichž hodnota může klesat, je pro udržitelné stavebnictví charakteristický trvalý růst hodnoty investice.  
 
Let’s build a better future – redukce běžných a provozních nákladů 
Dlouhodobou investiční rentabilitu může zajistit pouze moderní budova, postavená pomocí technologie, která umožňuje splnění ambiciózních plánů na omezení emisí CO2. Toto si dokonale uvědomuje výrobce hliníkových otvorových systémů, společnost Aluprof, která s použitím moderního, nízkoemisního strojového parku a také s vysokou úrovní recyklace hliníkového šrotu (na úrovni 65 %) dosahuje téměř šestkrát nižší úrovně emisí CO2 v přepočtu na tunu výrobků, než je světový průměr hodnoty emisí CO2 při výrobě primárního hliníku. 

„Našim strategickým cílem na léta 2021–2025 je rozvoj řady energeticky úsporných a pasivních výrobků, a z nich vyplývající nárůst účasti v projektech, které získávají certifikáty zeleného stavebnictví, jako jsou BREEAM, LEED, DGNB nebo Well. Na kontě už máme mnoho úspěchů v této oblasti s objekty po celém světě: obytná a kancelářská budova The Link v Antverpách (BEL) získala certifikát BREEAM na úrovni Excellence, AFI Park v Krakově (PL) – Outstanding – vypočítává značky odborník společnosti Aluprof. – Děláme to nejen proto, že činnost tohoto druhu je v souladu s naším směrem udržitelného rozvoje jako společnosti a naší společenskou zodpovědností, ale také proto, že to od nás očekávají naši zákazníci,“ dodává Martin Sikora, jednatel Aluprof System Czech s.r.o.

Obchodní výhody udržitelného stavebnictví nejsou pouze marketingovou bublinou, ale skutečnými finančními ukazateli, které ovlivňují získání vysoké návratnosti investic – ROI, čehož si všímají už prakticky všichni účastníci investičního procesu. Znalost nových reálií začíná být v současné době konkurenční výhodou na globálním investičním a stavebním trhu. 

podle podkladů společnosti Aluprof

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*