Proces EIA by se měl zjednodušit

(ČTK) – Zjednodušení procesu posuzování vlivů chystaných projektů na životní prostředí (EIA) přináší novela zákona, kterou dne 19. prosince 2016 přijala vláda. Informoval o tom mluvčí Strakovy akademie Martin Ayrer. Předloha omezuje počet záměrů, které budou posuzování podléhat. Do českého právního řádu současně přenáší novelu evropské směrnice EIA. Ministerstvo životního prostředí, které novelu předkládá, slibuje, že se úřední proces zrychlí minimálně o měsíc a půl. Návrh nyní posoudí Sněmovna.

Sdružení Jihočeské matky ale novelu kritizuje, podle něj omezí účast veřejnosti při povolování jaderných zařízení. Nebude se moci u soudu ohradit proti závěrečnému stanovisku vydanému v procesu EIA. Sdružení to považuje za další krok k výstavbě nových jaderných bloků.

Evropská unie v minulosti na některé české dopravní stavby odmítla poskytnout dotace kvůli zastaralým posudkům EIA. Ministr Richard Brabec (ANO) v listopadu při přípravě zákona připomněl, že jsou v Česku desítky dopravních záměrů, které mají stanovisko EIA staré až 15 let. Evropská směrnice proto zavádí povinnost, že se úřad, než vydá navazující rozhodnutí, musí přesvědčit, že je stanovisko EIA stále platné.

Předlohu by ministr chtěl do Sněmovny dostat v lednu. Chce, aby spolu s novelou stavebního zákona, která v sobě rovněž nese změny v procesu EIA a je rovněž ve Sněmovně, povolování staveb zrychlila a zjednodušila.

Novela přináší konkrétní výčet 13 řízení, které investora čekají. Jde například o územní řízení, stavební řízení nebo o dodatečné povolení stavby. Nově se také nebude zveřejňovat oponentní posudek, což má proces zrychlit minimálně o 45 dnů. MŽP chce, aby autorizované osoby, které posudky dělají, dodržovaly stanovené lhůty, což se nyní občas neděje. Proces EIA trvá podle zákona půl roku, po novele by se zkrátil na 4,5 měsíce.

Novela také omezuje počet záměrů, které budou EIA podléhat. Ročně se v ČR posuzovalo zhruba 2000 tzv. podlimitních záměrů, z toho pouze 40 poslaly úřady do zjišťovacího řízení. Po novele se podlimitní záměry budou posuzovat jen ve zvláště chráněných územích.

Ze seznamu takzvaných navazujících řízení byla vyškrtnuta ta, která byla vedena podle atomového zákona. Kvůli tomu se podle sdružení Jihočeské matky nebude moct veřejnost k celému procesu dostatečně vyjádřit. Poukázalo rovněž na to, že už v meziresortním řízení o vyškrtnutí usiloval Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

„Sen o nezávislosti jaderného dozoru se pomalu ale jistě rozplývá. Státní úřad pro jadernou bezpečnost pomáhá umetat cestičku budovatelům nových jaderných bloků. Ti totiž nepotřebují žádnou opozici, která by se jim pletla do cesty,“ dodala Monika Machová Wittingerová ze sdružení.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*