Producent stavebních desek ze slámy zvýšil výrobu o 40 procent

Fotogalerie ke článku (2)

Balík desek ze slámy. Zdroj: Ekopanel

Balík desek ze slámy. Zdroj: Ekopanel

Aplikace desek ze slámy. Zdroj: Ekopanel

Aplikace desek ze slámy. Zdroj: Ekopanel
Celá fotogalerie (2)

Z přírodního ekologického materiálu se postavilo 100 domů.

Výrobce stavebních panelů z lisované obilné slámy, společnost Ekopanely CZ z Jedousova na Pardubicku, loni vyrobila o zhruba 40 procent desek více než než v roce 2006. ČTK to řekl jednatel firmy Jan Bareš. Z přírodního materiálu se postavilo 100 domů. Ekologické panely putují i do zahraničí, zvláště do západní Evropy.

"Minulý rok jsme vyrobili asi 135 000 metrů čtverečních panelů, rok předtím to bylo 95 000," uvedl Bareš. Firma uvedla koncem roku do provozu novou výrobní linku. Nedostatek výrobní suroviny, tedy obilné slámy, společnost nepociťuje, loňská úroda byla na rozdíl od předchozích let dobrá a smlouvy s dodavateli jsou podepsány.

Desky lisované pod vysokým tlakem z vláken obilné slámy jsou vhodné k výstavbě nízkoenergetických rodinných domků nebo jako náhrada sádrokartonů k drobnějším přestavbám. Jejich výhodou je nízká hořlavost a dobré tepelně izolační vlastnosti. Linky na výrobu panelů jsou výsledkem vlastního vývoje a lze na nich vyrábět desky šíře 1200 a tloušťky 58 milimetrů. "Stojí z nich již 100 domů," řekl Bareš.

Ekologický stavební materiál míří i do zahraničí. Výrobce exportuje asi 40 procent, nejvíce do Francie, Nizozemska a Belgie, méně již do Německa.

Další zvýšení výroby by měla zajistit třetí výrobní linka, která by nahradila původní strojní zařízení. "Děláme všechno pro to, aby se to podařilo do žní," uvedl Bareše.
O technologii projevily již v minulosti několikrát zájem zahraniční společnosti. Z prodeje dvou výrobních linek na výrobu ekopanelů do Kazachstánu však před dvěma lety sešlo, další kontrakty jsou zatím v počáteční fázi.

Zvýšení výroby společnosti doprovází také nárůst počtu zaměstnanců. Na konci roku 2006 pracovalo v Jedousově 17 lidí, nyní je jich o osm více.

Zdroj: Zpráva ČTK 10.3.2008

Doplněno Stavbaweb:
Příklady využití

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*