Je jedním ze symbolů lázeňského města Karlovy Vary a neoddělitelně patří k modernímu hotelovému komplexu hotelu Thermal, který byl vystavěn ve funkcionalistickém slohu v letech 1967 až 1976 podle návrhu českých architektů manželů Věry a Vladimíra Machoninových. Hotel Thermal navrhli manželé Machoninovi v letech 1963 až 1969 pro pořádání Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Hotelový komplex je ve vlastnictví státu.
S nápadem prodat hotelový bazén přišel už na začátku roku 2015 ministr financí ČR Andrej Babiš (ANO). O bazén se již zajímalo několik investorů. Na stránkách hotelu bylo uveřejněno Oznámení o vyhlášení veřejné soutěže o nejvhodnější nabídku na uzavření kupní smlouvy dne 23. 3. 2015. Výsledek soutěže má být oznámen 1. 7. 2015.
Účastníci mezinárodní konference Měské inženýrství 2015 nestojí osamoceně v boji proti prodeji bazénu jako samostatné stavební části. I město Karlovy Vary chce požádat Ministerstvo kultury ČR, aby komplex budov hotelu Thermal včetně staveb, které k hotelu patří, prohlásilo za kulturní památku. Chtějí zabránit a ochránit státní hotel Thermal před případnou demolicí nebo privatizací, eventuálně před prodejem lukrativních pozemků, na kterých je bazén vystavěn. Primátor města Petr Kulhánek v této souvislosti připomněl: „Hotel Thermal byl už od prvopočátku koncipován přímo jako sídlo filmového festivalu a současně jako velmi luxusní hotel s komplexní balneologickou péčí. Takto funguje dodnes a myslím, že by to tak mělo být zachováno i do budoucna.“
Podle názoru architekta Pavla Smětáka, autora nedávné retrospektivní výstavy o díle Machoninových, je komplex hotelu Thermal skvělým příkladem pozdní moderny v poválečné československé architektuře. Brutalistní prvky architektury odkazují k soudobým stavbám v Británii a ve Skandinávii. Pro celou tvorbu manželů Machoninových je charakteristické těsné spojení architektury a stavebního inženýrství a u hotelu Thermal je spolupráce architektů a konstruktérů mimořádná.
Za výjimečné považuje Pavel Směták spojení exteriéru stavby s interiérem. Tryskaný beton použitý na fasádě volně přechází na povrchy stěn v hotelových halách. Jediným předělem mezi vnitřním a vnějším je velkoformátové bezrámové zasklení. Zachovalé interiéry jsou skvělou ukázkou soudobé interiérové tvorby s velmi výrazným autorským rukopisem.
Památkáři vidí hodnotu Thermalu hlavně v jeho ojedinělosti. Jde kromě Ještědu asi o nejvýznamnější stavbu ve stylu brutalismu v České republice.
Hotel Thermal je už dnes součástí karlovarské městské památkové zóny, vyhlášené v roce 1992. Na stavby v zóně se vztahuje ochrana podle památkového zákona. Kulturní památka by však měla vyšší ochranu. Zatímco v zóně se chrání zejména celkový vzhled staveb, u kulturní památky je ochrana přísnější, podléhá jí například i interiér stavby.
Předseda ČKAIT Pavel Křeček vystoupil před účastníky mezinárodní konference Městské inženýrství 2015 na podporu zachování hotelového areálu Thermal v Karlových Varech: „Nechceme, aby se komplexy, které přetrvaly 40 let fungování jako architektonický celek, parcelovaly.“
Ing. Pavel Křeček, předseda ČKAIT a Ing. Svatopluk Zídek, předseda Oblasti ČKAIT Karlovarský kraj
Související články:
Církevní stavby a město 27.5.2015 (téma 20. mezinárodní konference Konference Městské inženýrství 2015)
Památkáři připravují návrh na prohlášení Thermalu za památku 21.5.2015
Exluzivní nabídka prodeje bazénu a přilehlých pozemků
Exluzivní nabídka prodeje bazénu a přilehlých pozemků
Je to úchvatné.
A když berou tak utíkej ? :D Hele kdybych měl teď stavět dům tak se jistě chopím těhlech akcí různych.…
Málokdo o tom ví nebo spíše tomu nevěří. I když nechápu proč. Vždyť když ti dávají tak ber :D
My jsme taky s nimi stavěli jsem velice rádi za to že náš projektant s tím byl ztotožněn a ještě…
Jo je tam toho hodně, mají supr akce, podle mně se to rozhodně oplatí na to mrknout nebo rovnou zaslat…