Prohlídky vodojemu ve Žlutém kopci v Brně

(ČTK) – Turistické a informační centrum města Brna (TIC) vypsalo prvních sedm termínů prohlídek vodojemu pod Žlutým kopcem. Informovalo o tom v tiskové zprávě. Vodojem, který je nejstarší a nejmenší ze tří nádrží ukrytých pod povrchem nedaleko centra města, převzalo TIC do správy na začátku července. První návštěvníci se do prostor cihlového vodojemu z roku 1872 podívají v sobotu 18. července, znovu potom ve čtvrtek 30. července.

Dalších pět termínů, vždy na sobotu nebo na čtvrtek, vypsalo turistické centrum na srpen. Předprodej vstupenek začne ve středu 15. července.

„V jedné skupině může být maximálně 15 lidí, v sobotu absolvuje komentovanou prohlídku vždy osm skupin, ve čtvrtečních termínech to bude šest skupin,“
uvedl za TIC Brno Jan Gerych. Upozornil, že z bezpečnostních důvodů mohou na prohlídku do vodojemu pouze zletilí. Vodojemy budou přístupné i mimo letní prázdniny, další termíny vypíše TIC na podzim.

Vodojemy pod Žlutým kopcem vznikly po roce 1870, když obyvatelům Brna přestala stačit voda z řeky Svratky. Vyhlášenou soutěž v roce 1869 vyhrál návrh podle projektu londýnského stavitele Thomase Docwry. Stavba úpravny vody na Žlutém kopci začala na podzim roku 1869. Cihly pro výstavbu se pálily přímo v Brně a konstrukce se obešla bez použití oceli, dřeva i železobetonu, což vyvolalo nutnost různých druhů zaklenutí. Celý vodojem, velký 45krát 45 metrů a 6,5 metru vysoký, od okolí izoluje půlmetrová vrstva jílu. Nádrže jsou mimo provoz od roku 1997.

Zpřístupnění unikátního prostoru umožnilo vybudování nového vstupu loni na podzim, do té doby byl přístup možný pouze skrz poklop a po žebříku.

O prostory projevily v minulosti zájem zahraniční filmové štáby, kvůli špatnému přístupu ale nakonec zvolily pro natáčení jiné místo. Atraktivní lokalita v minulosti lákala developery, i magistrát původně zvažoval na jejich místě postavit podzemní garáže pro blízký Masarykův onkologický ústav. Později své plány ale změnil i díky zájmu filmových štábů.


Brněnský TIC převzal do správy první vodojem na Žlutém kopci 
(ČTK 3.7.2020) – První ze tří podzemních vodojemů na brněnském Žlutém kopci přešel do správy Turistického a informačního centra Brno (TIC), které jej zpřístupní veřejnosti. Výpůjčku vodojemu schválila rad města. Informovala o tom v tiskové zprávě.
Vodojem má sloužit pro filmová natáčení zprostředkovaná Filmovou kanceláří Brno. Počítá se i s občasnými prohlídkami pro veřejnost. „Termíny prvních prohlídek budou již nyní v červenci,“ uvedla ředitelka TIC Brno Jana Janulíková.
Veřejnost bude moci do jednoho ze tří vodojemů díky vstupu, který město nechalo vybudovat loni za 2,3 milionu korun. Do té doby byl vstup možný pouze poklopem po strmém žebříku.
Tři vodojemy pod Žlutým kopcem mezi ulicemi Tvrdého a Tomešovou vznikly na přelomu 19. a 20. století. Dva z nich jsou postaveny z červených pálených cihel bez použití oceli, dřeva nebo železobetonu, třetí, nejmladší vodojem z roku 1910 pak tvoří dvě betonové nádrže.
Celkem měly tyto vodárenské objekty objem více než 20.000 kubických metrů a čerpala se do nich voda z úpravny v Pisárkách. Z provozu byly odstaveny až v roce 1997, od té doby jsou prázdné a zakonzervované. V roce 2019 ministerstvo kultury prohlásilo soubor staveb za kulturní památku.


Doplněno Stavbaweb:
Bohatou fotogalerii a podrobný popis najdete na stránkách Druhé Brno v článku Vodojemy při ulici Tvrdého.
Brněnské podzemí: Cihelné vodojemy na Žlutém kopci
Wikipedie: Vodojemy Žlutý kopec
ČT24: Místo po žebříku vraty. Brno vybudovalo vstup do unikátního vodojemu pod Žlutým kopcem

https://ticbrno.cz/

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*