Projekt Divadla pracujících v Gottwaldově

Krajská galerie ve Zlíně představí vznik budovy tamního divadla
4. března – 31. května 2015,
Grafický kabinet, 2. podlaží budovy 14 továrního areálu(ČTK) –
Okolnosti vzniku zlínského divadla představí nová výstava v krajské galerii výtvarného umění. Návštěvníci se dozví o vzniku stávající budovy, která byla dostavěna v roce 1967 coby Divadlo pracujících, i o původních prostorách, které divadelníci využívali. Uvidí také různé architektonické návrhy. Výstava je přístupná od úterý, potrvá do konce května, řekla ČTK Michaela Mitáčková, mluvčí Baťova institutu, ve kterém galerie sídlí.

První snahy o výstavbu divadelní budovy jsou podle kurátorky výstavy Ladislavy Horňákové doložitelné z 30. let minulého století. Zřejmě první projekty zpracoval architekt František Lýdie Gahura, který je také autorem řady baťovských staveb, například typických cihlových domků, Památníku Tomáše Bati nebo Velkého kina.

Stálá divadelní scéna byla ve Zlíně založena v roce 1946 pod názvem Divadlo pracujících a působila v prostorách dnešní Malé scény. "Jednalo se ale o provizorní řešení a v roce 1956 bylo rozhodnuto o stavbě nové budovy a vyhlášení architektonické soutěže v roce 1957. Z přihlášených soutěžních návrhů získal první cenu projekt architektů Karla Řepy a Miroslava Řepy. K realizaci přizval Miroslav Řepa svého spolužáka Františka Rozhona," uvedla kurátorka.

Vítězný soutěžní návrh byl podle ní na poválečné poměry velkorysý. "Divadlo dalo místu velkoměstské měřítko a stalo se výrazným centrem kultury," podotkla kurátorka. Budova, která patří mezi kulturní památky, stojí v centru města v bezprostřední blízkosti náměstí Míru.

Návštěvníci výstavy si budou moci prohlédnout návrhy Františka Lýdie Gahury na budovu divadla v meziválečné a válečné éře, také soutěžní návrhy na Divadlo pracujících od architektů Jana Sokola, Jiřího Čančíka i projekty vítězného týmu architektů. Uvidí také řadu dosud nepublikovaných fotografií dokládajících původní stav prostoru pro výstavbu divadla, postup stavby i průběh a výsledky výtvarné soutěže na uměleckou výzdobu divadla.

Výstavu doplní komentované prohlídky divadla, jedné se zúčastní i architekt Miroslav Řepa.

Doplněno Stavbaweb:
Autorka a kurátorka výstavy: Ladislava Horňáková
Animační programy k výstavě: Martin Čada a Klára Kollárová

DOPROVODNÉ PROGRAMY:
4. dubna 2015 v 16 hodin – přednáška Architekt F. L.Gahura a vývoj meziválečného Zlína a komentovaná prohlídka výstavy
7. dubna 2015 v 17 hodin – komentovaná prohlídka výstavy s Ladislavou Horňákovou
21. dubna 2015 v 17 hodin – komentovaná prohlídka s autorem divadelní budovy Miroslavem Řepou v budově divadla

 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*