Projekt Český ostrovní dům získal cenu SDGs

Český ostrovní dům získal prestižní ocenění OSN Praha
Před časem jsme informovali o obrovském úspěchu, který zaznamenal projekt Český ostrovní dům, když se probojoval do finálové sedmičky kategorie soukromý sektor Cen SDGs. Tento celosvětový formát prestižního ocenění společensky nejprospěšnějších aktivit u nás organizuje Úřad vlády, centrum OSN v Praze, Ministerstvo průmyslu a obchodu a Asociace společenské odpovědnosti. Český ostrovní dům zabývající se budoucím směřování stavitelství nakonec svou kategorii vyhrál a zaznamenal tak rok a půl po svém vzniku naprosto unikátní úspěch.

Historicky první Ceny SDGs se udělovaly v sobotu 27. května v rámci slavnostního večera, jímž v pražském Černínském paláci na Ministerstvu zahraničních věcí provázel Yemi A.D. Zakladatel projektu Český ostrovní dům Pavel Podruh dodává: „Já moc ty kravaťácké akce nemusím, ale tohle byla opravdu velká čest a zážitek. Celý den jsem vzpomínal, jak jsme před dvěma lety začínali a už ta nominace mi přišla neuvěřitelná. Vítězství patří hlavně celému našemu týmu.“ Ve svém projevu na pódiu poté za přítomnosti předních českých politiků, ředitelů korporátních gigantů a známých osobností kromě jiného řekl: „Náš projekt je jen malá ryba. Vy jste ti, kteří mohou učinit celospolečenské změny a měli byste své příležitosti co nejdříve využít. Svět Vás potřebuje více, než kdy jindy.“

Během večera také exkluzivně vystoupil a jednu z cen předal profesor Jeffrey Sachs, jeden z nejznámějších ekonomů světa, expert na udržitelný rozvoj a odborný poradce OSN. „S panem Sachsem naprosto souhlasím. V kostce mluvil o tom, že máme jen omezené množství přírodních zdrojů a je prostě logické hledat způsoby, jak pokračovat a úplně to tu nezruinovat. Tohle vůbec není ekologie, tohle je prostě selský rozum a přesně se nám trefil do záměru projektu Český ostrovní dům. Z toho jsem měl fakt radost.“ dodává Podruh a pokračuje: „Aby to ale nebyly jenom řeči, máme již od začátku tohoto roku v hale GWL Power u Prahy postaven prototypní systém moderního energetického systému pro široké spektrum užití v novostavbách, ale i existujících budovách. Ten systém potřebuje ještě obrovské množství práce, ale v roce 2018 ho již použijeme v našich dvou skutečných domech, které nebudou napojené na inženýrské sítě. Ten samý proces probíhá například u vodního hospodářství. Bez opravdových činů to prostě nejde a já věřím, že to zvládneme.“

Kromě Českého ostrovního domu zaznamenala úspěch například iniciativa Zachraň jídlo v kategorii veřejná sféra. Ta učí Čechy nevybírat ovoce a zeleninu podle pravítka, ale kupovat a zpracovávat i „křivé“ potraviny. Cenu odborné poroty získal za projekt Spolu až do konce Nadační fond Avast. „Odborná porota ocenila, že projekt ve společnosti otevírá téma, které je v Česku stále spíše tabuizované. Nebojí se nahlas mluvit o umírání, a navíc se podílí na systémových změnách“, dodává Lucie Mádlová, výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti. 

Více informací o Cílech udržitelného rozvoje (SDGs) naleznete na ZDE
Více informací o soutěži Ceny SDGs naleznete na http://www.globalnicile.cz/
tisková zpráva
___
V sobotu 27. května 2017 byly na slavnostním večeru v pražském Černínském paláci uděleny historicky první  Ceny SDGs (Sustainable Development Goals – SDGs) – prestižní ocenění za společenskou odpovědnost a udržitelnost. Česká republika se stala jednou z prvních zemí na světě, kde se ceny za naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSN udílejí.

Do prvního ročníku cen, které společně vyhlásily Úřad vlády ČR, Asociace společenské odpovědnosti, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Česká rozvojová agentura a OSN Česká republika, se přihlásilo neuvěřitelných 215 projektů. Do výběru se kromě odborné poroty a České rozvojové agentury zapojila také veřejnost, která v elektronickém hlasování podle systému Demokracie 21 mezi vybrané finalisty rozdělila 8293 hlasů.

V kategorii Soukromý sektor veřejnost nejvíce zaujal Český ostrovní dům. Jedná se o projekt týmu talentovaných studentů architektury a stavitelství, kteří na cestě k soběstačnosti staveb spojují pokročilé technologie a šetrnost.

V kategorii Veřejná sféra zvítězila kampaň Jsem připraven od iniciativy Zachraň jídlo. Ta učí Čechy nevybírat ovoce a zeleninu podle pravítka, ale kupovat a zpracovávat i „křivé“ potraviny a předcházet tak jejich zbytečnému plýtvání.

Cenu odborné poroty získal za projekt Spolu až do konce Nadační fond Avast„Odborná porota ocenila, že projekt ve společnosti otevírá téma, které je v Česku stále spíše tabuizované. Nebojí se nahlas mluvit o umírání, a navíc se podílí na systémových změnách,“ dodává Lucie Mádlová, výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti. Česká rozvojová agentura se rozhodla ocenit projekt Clidata, jehož realizátorem je Český hydrometeorologický ústav. Aplikace Clidata je určena pro zpracování a kontrolu klimatologických dat a je s podporou Světové meteorologické organizace aktuálně využívána ve třiceti zemích světa.

Cenu za nejlepší reporting získala IKEA Česká republika. Mimo jiné za edukativní přínos reportovaných aktivit pro veřejnost, který byl navíc proveden velmi kreativní formou v podobě karetní hry či ilustrovaných antistresových omalovánek pro dospělé.
tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*