Projekt MIES

Výstava Arina Dähnick „Projekt MIES“ je přístupná od 11. března do 3. května 2020 v technickém podlaží vily Tugendhat 
v rámci otevírací doby út−ne 10:00 –18:00 hod bez předchozí rezervace. 
Vstupné 50 Kč.  

Vila Tugendhat představí fotografie architektury Miese van der Roha očima berlínské fotografky Ariny Dähnick

Život ve městě a kultivovanost, kontrasty uvnitř a venku, rozmazání a zaostření, odrazy a zrcadlení, hra s vnímáním pozorovatele – to jsou obrazová témata berlínské fotografky Ariny Dähnick. Architekturu Ludwiga Miese van der Rohe objevila na podzim 2012, kdy po bouřce spatřila budovu Nové Národní galerie ve fascinující a paradoxní prostorové zkušenosti: neomezená rozlehlost a současně poutavost místa. Od té doby fotografovala tuto budovu za různých podmínek až do jejího uzavření v roce 2015, dále pak sledovala stopy Miese z Berlína do Brna, z Chicaga do New Yorku. Fotografovala jeho nejslavnější budovy včetně vily Tugendhat, budov Seagram Building a Lake Shore Drive Apartments v působivé fotografické řadě, ve které vyjadřuje jak svou kreativní inspiraci, tak i fascinující prostorovou zkušenost architektury samotné.

Výstava „Projekt MIES“ byla vystavena v roce 2019 v S. R. Crown Hall, v Goethe Institutu, současně s loňským ročníkem Bienále architektury v Chicagu. Výstava bude dále převezena do Barcelony a Berlína.
„Přináší nový pohled na Miesovy známé práce, staví proti sobě architekturu a její odrazy ve skle a hře světla. Když se díváte na její díla, uvědomíte si vysokou úroveň jejích technických schopností, která navíc obohacuje divákův zážitek o emocionální pocit vyjádřený na jejích fotografiích.“ Dirk Lohan

Další informace o projektu zde: www.arina-daehnick.de  
www.tugendhat.eu


O ARINĚ DÄHNICK  
Arina Dähnick, fotografka působící v oblasti výtvarného umění a architektury, žije a pracuje v Berlíně. Vyrostla v tvůrčí rodině a dostala se tak do kontaktu s uměním a fotografií již v raném věku. Svou první výstavu fotografií měla v sedmnácti letech. Když se v roce 1986 rozhodla, že se nebude živit uměním, vyvolalo to dlouhou pauzu v jejím díle. Prezentace jejích prací na blogu Leica Camera 2014 následoval nespočet výstav a publikací v novinách a časopisech. Svými kolekcemi Dokonalý život, Současná architektura v Barceloně a Projekt MIES si vybudovala jméno v Německu i mimo něj a získala pevné místo na mezinárodní fotografické scéně. Když navštěvuje světové metropole, vždy má v ruce legendární fotoaparát Leica M s dálkoměrem (ač je to neobvyklá volba pro focení architektury). Pak se zde řídí svou fotografickou intuicí, vybírá úhel a vzdálenost, světelnou náladu v různých denních časech a v různých ročních obdobích, ručně nastaví clonu, expozici a zaostření. K výsledku nepřidává nic dalšího a důsledně se vzdává jakýchkoli následných úprav, které by mohly fotografie zmanipulovat.

Klíčová témata, na která Arina Dähnick ve svých fotografiích odkazuje, jsou městský život a kultivovanost, reflexe a zážitek z prostoru, diametrální protiklady uvnitř a vně, rozmazání a výrazný jas. Její mimořádné fotografické oko proniká do vnějších fasád při hledání poetických vlastností a tajemství městského prostoru. Svým fotoaparátem zachycuje duši architektury, používá barvy a čáry k vytvoření intimního smyslového zážitku z prostorového zasazení. Prolínající se úrovně obrazu navozují mnohovrstevnou hru s realitou a generují perspektivu, která je rozkročena mezi vnější realitu a vnitřní oko představivosti. 
tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*