Projektil: Centrála YSoft v Brně

5. 9. 2012 proběhlo slavnostní otevření nové centrály softwarové firmy YSoft v Brně. Budova vznikla rekonstrukcí z obyčejné lehké haly na neobyčejnou administrativní budovu s příjemným a soudobým vnitřním prostředím a výrazným exteriérem podle projektu Projektil architekti a výtvarné intervence Very Popular Office.

Při hledání autora projektu rekonstrukce lehké haly pro své nové sídlo firma YSoft tři architektonická studia. Zvítězil návrh od Projektilu, který přináší nevšední řešení se zapojením výtvarníků, tak jak je u Projektilu zvykem. Výrazné řešení splnilo požadavek jak na reprezentativní sídlo, tak na extrémní rychlost rekonstrukce, která proběhla během dvou měsíců. Významnou okolností je volba rekonstrukce jako součásti firemní filosofie – šetrného přístupu.Tuctová sériová dvoupodlažní hala svádí k řešení interiéru do sebe uzavřenému, jakoby na kterékoliv místo na světě. Možná by takové řešení odpovídalo i karikaturnímu pohledu na prostředí tvorby softwaru – uzavřený virtuální svět. Z pohledu 150 zaměstnanců, a též klientů, ale bylo potřeba vytvořit i vnější výraz objektu a umožnit přirozené propojení vnitřního a vnějšího světa. Příjemný vstup do budovy. Zároveň s tím je ale pro kvalitu práce důležitá jistá uzavřenost, soustředění, a týmový firemní duch.


Úprava interiéru je založena na vložení nového prvku do současné haly. Tím prvkem je přirozené světlo, jež v uzavřeném prostoru haly vytváří výraznou a příjemnou atmosféru. Vložení tohoto nehmotného prvku je luxusní i levné zároveň. Světlo vytváří dvě atria na ose vstupu, samotný vstup a otvor na konci společného relaxačního prostoru v přízemí. Atria navázaná na vstup podporují výrazný dojem pro návštěvníka, který vidí do hloubky budovy a jeho pohled se směrem do dálky rozostřuje. Vzniká tak iluze velké hloubky budovy. Okolo těchto dvou atrií s vysazenými břízami se pak přehledně uspořádává samotný provoz budovy. Atria tak pomáhají orientaci a jsou i centry budovy – světelnými krby – s výhledem do oblohy.Hala je použita jako podklad pro grafické výtvarné dílo, které nezaměnitelně identifikuje společnost YSoft. Vzniká trojrozměrný výtvarný objekt s jasnou a čistou vazbou na svět tisku, který splňuje všechny architektonické a urbanistické požadavky na nový výraz restartovaného objektu. Osobitost, orientace v prostředí technologického parku, odlehčení hrubého měřítka, svěžest….


Very Popular Office společně s oslovenými umělci vytvořili malbu Print only what you need (Vytiskni jen to, co potřebuješ) a plochu fasády o rozsahu přes 500 m2 proměnili na společné umělecké dílo reagující na základní téma společnosti. Ysoft se zabývá správou tiskového prostředí, s cílem snížit náklady firem a stát se šetrným vůči přírodním zdrojům. Motto progresivní firmy „měnit způsob, jakým svět tiskne“ se tak naplňuje a ukazuje, že nejen způsob, jakým svět tiskne, se dá měnit, ale i prezentace softwarové firmy může mít přesah do oblasti volného výtvarného umění.


Data
Projekt: Centrála YSoft Corporation, a. s.
Místo: Brno, areál Český technologický park, Královo pole
Klient: YSoft Corporation, a. s.
Architekt: Projektil architekti s.r.o.; Tomáš Bouma, Roman Brychta, Petr Lešek
Umělecké dílo – fasáda: Very popular office; Jaromír Hárovník, Filip Kraus, Jaromír Skácel, Ondřej Šorm, Jan Vytiska
Generální dodavatel: Šigut Stavby
Soutěž: 2011
Projekt: 2011-2012
Realizace: 2012 – 2 měsíce
Zastavěná plocha: 1183,4 m2
Užitná plocha: 1960,0 m2
Obestavěný prostor: 10716,5 m3
Náklady: 27 mil Kč

Tisková zprávaYSoft

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*