Projektil zasáhl České Budějovice

Přední architektonický ateliér zahájil výstavu s názvem Ze života lidí a domů.

 

V Domě umění v Českých Budějovicích byla ve středu 30. listopadu vernisáží zahájena výstava architektonického studia Projektil. Zaplněné sály jihočeské galerie, kterou vede zkušený kurátor Michal Škoda, měly možnost shlédnout originální výstavní koncept, reflektující vnímání architektury svými uživateli. Více než tisícovka fotografií z „každodenní zkušenosti“ lidí, užívajících stavby Projektilu, tvoří unikátní dokument o „životě“ staveb. Spoluautorem konceptu výstavy jsou, vedle architektů Romana Brychty, Adama Halíře, Ondřeje Hofmeistera a Petra Lešky z Projektilu i architekt a teoretik Adam Gebrian a kurátor a výtvarník Vít Havránek.
 
Pro místní publikum navíc architekti z Projektilu zpracovali několik analýz, postihujících základní problémy jihočeské metropole – vztah mezi privátním a veřejným prostorem, fenomén dopravy a kulturní prostor a podmínky jeho rozvoje. Návštěvníci mají navíc možnost sami zasáhnout do jednoho z exponátů – vyjádřením svého názoru vzniká unikátní sociokulturní mapa Českých Budějovic, která pojmenuje zásadní problémy města a naznačí potenciál možných změn.
Uměleckou reflexí tvorby Projektilu je i dokumentární film Memory – symfonie stavění NTK. Režisér Vít Janáček natočil časosběrný dokument o průběhu výstavby, obrazovou symfonii na hudbu skupiny Midi lidi.
 
Součástí výstavného projektu je i diskusní večer s Projektilem a jeho hosty na téma „Projektil – ze života lidí a domů, veřejný prostor v Českých Budějovicích“. Diskusi ve čtvrtek 15.12.2011 od 17h v Klubu Horká vana uvádí a moderuje Adam Gebrian.
K výstavě bude vydána publikace Projektil 02 pokračování úspěšné a odborníky oceňované "oranžové" publikace vydané u příležitosti výstavy v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze v 2008, kterou graficky ztvárnila Laboratoř Petra Babáka.
 
Projektil architekti patří k předním českým ateliérům se stabilní pozicí na architektonické scéně. Studio založili v roce 2002 mladí architekti: Roman Brychta (AVU škola architektury 1995), Adam Halíř (FA ČVUT 2001), Ondřej Hofmeister (FSt ČVUT 1995) a Petr Lešek (FA ČVUT 1999). Spojení těchto osobností vedlo ke vzniku významných českých staveb posledních let.
První velkou oceňovanou a realizací je Centrum ekologických aktivit v Horce nad Moravou u Olomouce. Tzv. „Sluňákov“ získal Grand Prix architektů za rok 2007 a cenu ministra životního prostředí 2007. Zásadním formujícím momentem pro ateliér byla realizace Národní technické knihovny, kterou začali architekti navrhovat ještě ve spolupráci s Václavem Králíčkem jako AK Architekti. Vítězný návrh z architektonické soutěže z roku 2000 byl realizován až v roce 2009. Dnes je NTK plnohodnotnou součástí dejvického vysokoškolského kampusu a Projektil za ni obdržel Národní cenu za architekturu – Grand Prix architektů 2010, cenu Klubu za starou Prahou za novostavbu v historickém prostředí a Cenu Státního fondu životního prostředí 2009. Knihovna byla také Českou komorou architektů nominována do prestižní soutěžní přehlídky nejlepších evropských realizací Mies van der Rohe Award 2011 stejně jako Sluňákov o dva roky dříve
Kvality Projektilu potvrdilo vítězství v soutěži na další veřejnou stavbu – Studijní a vědeckou knihovnu v Hradci Králové. Následná realizace získala hlavní cenu v kategorii novostavba Grand Prix architektů 2009. Mezi nejnovější realizace ateliéru patří expozice Astronomie v Národním technickém muzeu v Praze a rekonstrukce kostela sv. Josefa v Chrudimi na Muzeum barokních soch včetně prostor původních klášterních zahrad.
Důležitým aspektem tvorby architektů tohoto studia je také jejich častá spolupráce s designéry, grafiky, výtvarníky i teoretiky současného umění. Díky této otevřenosti se ateliér podílel na rekonstrukci dvou významných uměleckých prostor v centru Prahy prezentujících současné umění – Galerii Václava Špály a výstavního prostoru TranzitDisplay. Projektil usiluje již ve fázi návrhu o komplexitu díla a o plnohodnotné zapojení umělecké složky, včetně corporate indentity svých staveb.
Aktuálním úspěchem ateliéru je vítězství v soutěži na Realizaci trvalé expozice k dějinám Němců v českých zemích. Tuto stálou výstavu připravuje Collegium Bohemicum ve spolupráci s Institutem pro saské dějiny a etnografii v Drážďanech pro budovu rekonstruovaného Musea v Ústí nad Labem.
Projektil – ze života lidí a domů. 
1. 12. 2011 – 1. 1.2012, otevřeno denně mimo pondělí 10-13/13h30-18h
Dům umění, Nám. Přemysla Otakara II. 38, České Budějovice 370 01
tel.:+420 386 360 539, fax.:+420 386 352 021, e-mail: adoks@centrum.cz
 
Kurátor galerie: Michal Škoda, Dům umění České Budějovice
Koncepce výstavy a katalogu: Vít Havránek, Projektil Architekti, Petr Babák, Adam Gebrian 
Grafický design: Laboratoř (Petr Babák a Jaromír Skácel)
Public relations: Matej Šišolák, Renata Šagátová
 
Vystavují s námi a v publikaci se objeví:
za SVKHK Vladimíra Buchtová, Michal Fišer, Petr Lešek, Ondřej Hofmeister, za Město Chrudim Petr Pecina, Lukáš Novotný, Tomáš Vaněk, Eliška Janečková a Veronika Veselá, za NTM Kateřina Uksová, Lenka Novotná, Rostislav Zapletal, Kateřina Zemanová, Martin Škoda, Hana Benová, Lea Luxemburgová, Michal Fišer, Barbora Indráková, Jitka Hovorková, Eliška Vrbová, Hana Vinšová, Ondřej Chorý, René Volfík, za ZŠ 1. máje Adéla Studená, Klára Paterová, Dalibor Dzurilla, Petra Krickova, Adam Gebrian, Barbora Přibylová, Ondřej Lalák, za SUPŠ HNN HK Jana Krejzová, za ABF Eva Pácaltová , Vít Janeček, Nikola, Domča, Barča, Michaela, Ája, Veronika Izáková, Zuzana B. Horecká, Denisa Outlá, Matěj Přikryl, Vašek, Jiří Popelka, Denis Vařeka, Eva Horecká, Pavel, Ivana Výkrutová, Nikola Neoralová, Lucie Kosová, Petra Koppová, Tomáš Votoček, David Butula, Vendula Křivánková, Zdeněk Bača, Michala Valentová, Marie Šandová, googlovala Kateřina Kulanová

Související články:

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*