- nová funkce ve starých průmyslových stavbách
výstava
13.1.-31.1.2010
Narodni technická knihovna, Technická 6, Praha 6 - Dejvice
Přibližně od roku 1970 se průmyslové památky v Německu považují za rovnocenné s památkami uměleckými — oživují podobně jako zámky, kostely nebo vily historické panorama. Za více než dvě stě let industrializace Německa vzniklo nesmírné množství vynikajících staveb — továrny, nádraží, přístavní skladiště, důlní objekty, vodárenské věže nebo přehrady. Progresivní konstrukce a materiály, vyvinuté pro průmyslové stavby, posunuly také vývoj architektury počátku 20. století. Přes jasně vymezenou funkci technických a průmyslových objektů skrývají tyto robustní a odolné užitkové stavby rozmanité možnosti nového využití. Průmyslových památek, jimž noví vlastníci určili nové využití, jsou v Německu dnes už tisíce. Zpočátku šel příkladem veřejný sektor, dnes však stále více soukromých investorů oceňuje kulturní i ekonomický potenciál opuštěných průmyslových lokalit. Přestavba starých průmyslových staveb často znamená úsporu proti novostavbám, ke spokojenosti investorů, uživatelů i památkářů.
Výstava představuje spektrum povzbudivých příkladů konverzí, které vybraly zemské úřady památkové péče v Německu. Informativní přehlídka ilustruje celou šíři možností, stává se inspirací a návodem k pokračování další životní etapy cenných svědků průmyslové minulosti.
U nás oživení zájmu o průmyslové dědictví a jeho nové využití zahájila paradoxně demolice nádraží Těšnov v roce 1985. Tehdy vznikla Sekce ochrany průmyslového dědictví při Národním technickém muzeu, jejíž první výstava Industriální architektura — nevyužité dědictví přinesla první příklady konverzí. Následovaly další akce, výstavy a publikace, věnované možnostem využití průmyslového dědictví, zejména v rámci bienále Industriální stopy, jehož pět ročníků proběhlo v letech 2001 — 2009.
výstavu připravil: Axel Föhl, mluvčí pracovní skupiny péče o průmyslové památky, Sdružení zemských památkářů (Vereinigung der Landesdenkmalpfleger), Německo
překlad do češtiny: Iva Kratochvílová
pořádají: Fakulta architektury — Výzkumné centrum průmyslového dědictví ČVUT v Praze ve spolupráci s Galerií Národní technické knihovny
Zdroj: Benjamin Fragner, Vyzkumne centrum prumysloveho dedictvi - Fakulta architektury EVUT, 5.1.2010
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…