Proti mrakodrapu v Šantovce se chystá v Olomouci shromáždění

(ČTK) – Proti plánované stavbě výškové budovy v nové městské části Šantovka se chystá v Olomouci v úterý protestní shromáždění. Jeho organizátoři poukazují především na ochranu historického dědictví ve městě. Šantovka Tower v Olomouci by se díky svým 75 metrům měla s radnicí dělit o pozici druhé nejvyšší stavby ve městě a podle odpůrců by výrazně poškodila panorama Olomouce. Investoři to však odmítají. Nedávno získali souhlas od památkářů města Olomouce, začít stavět chtějí za dva roky.


Členové občanského sdružení Za krásnou Olomouc, kteří protestní shromáždění organizují, upozorňují na to, že stavba by svojí výškou zastínila i radniční věž a kontrastně by se promítla v siluetě historického jádra. Upozorňují i na to, že Olomoučané svůj nesouhlas vyjádřili už dvěma peticemi s 932 a 699 podpisy, ve kterých zástupce města vyzvali, aby hájili svěřené veřejné hodnoty. "To se, jak vidíme dnes, nestalo. Primátor tehdy přislíbil, že věc projedná zastupitelstvo dřív, než se město k žádosti investora vyjádří. Nyní je magistrát s investorem na jedné lodi, žádá spolu s ním o vydání stanovisek," uvedl za organizátory protestu Tomáš Pejpek.

Stanovisko magistrátních památkářů, které investoři nedávno získali, se liší od doporučení Národního památkového ústavu. Podle vědecké rady ústavu je výšková dominanta v sousedství centra Olomouce nepřijatelná, protože by výrazně poškodila panorama historického centra města. Organizátoři protestu navíc upozorňují na to, že je lokalita Šantovky legislativně hájená statutem ochranného pásma městské památkové rezervace.

Investoři však obavy svých odpůrců odmítají a tvrdí, že panorama města narušeno nebude. "Náš postoj je neměnný. Projekt dál připravujeme, je kolem něj zbytečná hysterie. I díky Galerii Šantovka se ukazuje, že naše vizualizace odpovídá realitě. Nezávazný posudek magistrátu nám dal za pravdu. Nepředkládali jsme žádné manipulativní obrázky a myslíme si, že ten barák do Olomouce patří," řekl na dotaz ČTK zástupce investora Richard Morávek.

I podle britského architekta Roberta Bishopa, který se na vzhledu čtvrti podílí, nejsou protesty na místě. "Jsme přesvědčeni, že všechny proporce a dimenze jsou odpovídající. Budovu pokládám za elegantní, vytvořenu z kvalitních materiálů. Nejde o narušení panorama, ale o jeho doplnění kvalitní budovou," uvedl architekt.

Výšková budova Šantovka Tower má být postavena v sousedství nového nákupního centra Galerie Šantovka, které bylo otevřeno dnes. Má být součástí nové čtvrti, kde chtějí investoři v roce 2015 zahájit další etapu zaměřenou na stavbu rezidenčních objektů. Vyrůst by tam mělo na 400 bytů.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*