Provoz prvorepublikové Erhartovy cukrárny v Praze 7 obnoven

Fotogalerie ke článku (4)

Erhartova cukrárna 1937

Erhartova cukrárna 1937

Palác Letná

Palác Letná

Erhartova cukrárna

Erhartova cukrárna

Erhartova cukrárna - plakátek na výloze rekonstruované cukrárny lákající k návštěvě

Erhartova cukrárna - plakátek na výloze rekonstruované cukrárny lákající k návštěvě
Celá fotogalerie (4)

Kavárna je součástí Paláce Letná - funkcionalistického domu od Eugena Rosenberga.

Na taneční rytmy R. A. Dvorského, prvorepublikový interiér z třicátých let minulého století a tradiční i moderní cukrářské skvosty zve do nově otevřených prostor slavná Erhartova cukrárna a kavárna v pražské ulici Milady Horákové. Památkově chráněný objekt zrekonstruovala městská část Praha 7 ve snaze vrátit mu původní ráz. Obnova, která trvala dva roky, přišla na více než čtyři miliony korun. "Je to unikát. Nejen původní interiér, ale v kontextu s celou stavbou je to český unikát. Dokonalá funkcionalistická budova. V republice je možná jediná," řekl ČTK starosta Prahy 7 Marek Ječmének. V bývalé Belcrediho ulici byla cukrárna a kavárna otevřena před 70 lety. Funkcionalistický objekt, který projektoval architekt Evžen Rosenberg, je vysoce ceněnou kulturní památkou. Jeho dílem jsou také další funkcionalistické domy v Antonínské, Letohradské a Schnirchově ulici, na Ortenově náměstí a v ulici U Průhonu. Interiér zdobí sloupová kulatá vitrína, repliky původního mobiliáře, ale i svítidla a vypínače, které stylově připomínají 30. léta. Podle provozovatele Pavla Procházky dojem kazí pouze protější herna s blikajícími barevnými světly. "Rádi bychom, aby toto místo lidé spojovali s Broukem a Babkou, nikoli vietnamskou hernou," uvedl. "Sortiment by měl být český, tradiční, ale máme i italské a francouzské cukrářské speciality. Dávali jsme to dohromady od babiček z různých regionů," řekl ČTK. Podle architekta Tomáše Hořavy je při rekonstrukci důležité, zda má objekt osobitost. "Někdy to může být 'kreativně impotentní'. Jsou ale případy, kdy je to výjimečná stavba. Toto je tento případ," řekl ČTK. Podle něj žádná jiná prvorepubliková cukrárna v tomto slohu se již nezachovala. "Další známá byla ve Spálené ulici. Tam ale zbylo jen pár kusů mramoru," uvedl. Je podle něj důležité, aby v takto obnoveném historickém objektu byla náležitá atmosféra. "Měla by tam hrát dobová hudba. Když tady pustíte rádio, celé to pohřbíte. Musí být decentně oblečený personál, aby si člověk uvědomil, že život má kontinuitu. Některé věci zanikly, ale některé jsou tak cenné, že je potřeba je zachovat," zdůraznil architekt. Chloubou cukrárny pak má být podle cukráře Zdeňka Jarticy ručně dělané cukroví.  

Zdroj: zpráva ČTK, 4.12.2007

doplněno Stavbaweb:   Palác Letná / Erhartova cukrárna funkcionalistický nájemní dům s kavárnou a obchodem v přízemí, knihovnou v 1. patře Holešovice čp. 387, ul. Milady Horákové 56, Praha 7 Architekt : Eugen Rosenberg Postaven: 1936-1937 Stavitel: Českomoravská stavební, a. s. Investor: Bohuslav J. Hanák Renovaci iniciovala na své náklady městská část Prahy 7
Zhotovitel renovace:  EuroConstruction Corporation, a. s.
  Architekt Eugen Rosenberg (1907 Topoľčany -1990 Londýn): slovenský Žid, který ještě před válkou emigroval do Anglie, kde vystavěl na sto domů. Žák Gočárův (1929-1932, Akademie výtvarných umění). Absolvoval praxi jako praktikant u Le Corbusiera v Paříži (1929). Většina jeho realizací z doby působení ještě v Československu je v Praze — elegantní, funkcionalistické nájemní bytové domy.  

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*